En Sıcak Konular

'TSK'nın yapamadığını peşmerge nasıl yapar?'

5 Haziran 2010 20:00 tsi
İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelen Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, PKK’nın bulunduğu bölgenin kontrol edilemeyeceğini savunarak, “Bir milyon Türk askeri başa çıkamıyorsa biz ne yapalım?” dedi.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bir grup gazeteciyle Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani, PKK'yla mücadele, "Kürt Açılımı", iki ülke ilişkileri, ABD'nin varlığı, Kerkük ve ekonomi konularında önemli açıklamalarda bulundu.
Haberin devamı ↓reklam

'YENİ BİR DÖNEM'
Barzani, ortak anlayış çerçevesinde çok önemli görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerden çok memnun olduklarını söyleyerek, "Türkiye'yle ortak yanlarımız çok. Geçmiş yıllardaki uzak duruşumuz yanlış anlaşılmalara yol açtı. Ancak artık ilişkiler güçlendi. Şimdi yeni bir dönemdeyiz" dedi.

'ASKERİ YÖNTEM ÇÖZÜM DEĞİL'
Türkiye'nin teröre karşı mücadelesindeki kaygılarını anlayışla karşıladığını söyleyen Barzani, Türkiye'nin güvenliğiyle kendi güvenliklerinin bağlantılı olduğunu, ancak tecrübelerin, askeri yöntemlerin bir çözüm olmadığını gösterdiğini belirtti.

'BDP DE AÇILIMA DESTEK VERMELİ'
Türkiye'deki "Kürt Açılımı" projesinin önündeki birçok engele rağmen sonuna kadar desteklediklerini belirten Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, "Tüm engellere rağmen açılıma devam edilmeli. Ahmet Türk ve BDP'lilere de açıkça açılıma destek vermelerini istiyorum. Bunun Kürt halkının çıkarına olduğunu, Kürt ve Türk kardeşliği için herkesin bu açılımın arkasında olmalı" dedi.

'AF AÇILIMIN PARÇASI'
Açılım çerçevesinde tartışılan af konusuna da değinen Barzani "Af açılımın bir parçası ama zamanında olması lazım. Bu projenin başarılı olması için daha çok konuşulması gerekiyor. Üzerimize herhangi bir rol düşerse bunu yapmaya ve destek vermeye her zaman hazırız" dedi.

PKK'nın kullandığı şiddet yöntemine her zaman karşı olduğunu belirten Barzani, “Askeri yöntemlerle çözüme ulaşılmadığını, bir Türk askerinin ya da Kürt’ün ölmesinin kendileri için üzücü olduğunu, farklı bir çözüm bulunması gerektiğini” söyledi.

Barzani, "100 bin kişilik peşmergeniz var, PKK' yı kendi bölgenizdeki dağlık bölgeden neden çıkaramıyorsunuz?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Evet, bizim 100 bin peşmerge var ama Türk ordusunun 1 milyona yakın askeri var. Türk ordusu başa çıkamıyorsa biz ne yapalım? Bu işler savaşla çözülemiyor. Çok dağlık ve sarp bir bölgeden bahsediyoruz, kimse o bölgeyi kontrol edemez; geçmişte de böyle oldu. Karşımızda düzenli bir ordu yok, gerilla var. Bunun çözümü başka bir şekilde olmalı.”

Mesud Barzani, PKK' nın ateşkesi bozması halinde çok yanlış yapacağını ve bunun karşısında olacaklarını da söyledi.

Kerkük konusunda pozisyonunu koruyan ve Anayasa’nın 140. maddesinin hayata geçmesinin gerektiğini söyleyen Kürt Yönetimi Başkanı "Tavrımız çok açık. Irak ve Kerkük'ün çıkarı bu yöndedir. Rereferandum Kürt-Türk herkesin menfaatinedir. 140. madde uygulandıktan sonra ortak bir yönetime açık olacağız" dedi.

'ABD GİTTİKTEN SONRA DA BİZ BURADAYIZ'
Barzani, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle ilgili de şunları söyledi: “Türkiye ile ilişkilerinin Amerika'nın çekilmesiyle alakası yok. Amerikalılar yokken biz burdaydık, çekildikten sonra da burada olacağız."

'BÖLÜNME KAYGISI YOK'
Irak'taki anayasa gerektiği gibi uygulandığı takdirde herhangi bır bölünme kaygımız yok ama Amerika çekilmeden önce siyaset yeniden düzenlenmeli. Herkesi kucaklayacak bir hükümet kurulmalı ve devlet kurumları sağlamlaştırılmalıdır."

'EKONOMİNİN GELECEĞİ PARLAK'
Ziyaretinde ekonomik konuların da ele alındığını söyleyen Mesud Barzani, “Bu konuda önümüzde aydınlık bir gelecek var. Birçok sorunun çözümü ekonomik ilişkiden geçecektir. Bölgede hayat standardı yükselmektedır. Körfez ülkelerinden gelecek gaz bölgemiz üzerinden Türkiye'ye iletilebilecektir. Bu da ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

NTVBu haber 802 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,730 µs