En Sıcak Konular

Kızıl Meydan'da 'Baykal'dan elinizi çekin' gösterisi

5 Haziran 2010 15:50 tsi
Moskova'nın merkezi Kızıl Meydan'da muhalefet partisi Yablaka'dan genç eylemciler ilginç bir protesto eylemi gerçekleştirdi.

Lenin mozolesinin hemen yanı başında 'Baykal'dan elinizi çekin' dövizi açan göstericilere polis müdahale etti. Rusya'nın en büyük su kaynaklarından biri olan Baykal'ın kirlenmesine izin verilmemesini isteyen göstericileri polis gözaltına aldı.

Baykal gölünün resmi ve 'Baykal'dan elinizi çekin!' tşörtü giyen 6-7 kişilik grup sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda protesto eylemi yaparak dikkat çekti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Baykal Gölü yakınında bulunan Oligark Sergey Deripaska'ya ait selüloz fabrikasını canlandırma kararına tepki gösteren göstericiler, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'den destek bekliyor. Rusya lideri geçen hafta yapılan hükümet toplantısında Baykal'la ilgili kararı eleştirmiş, çevrenin korunması için önlemlerin artırılmasını talep etmişti.

Dünyanın en büyük tatlı su kaynaklarından biri olan Baykal gölünün korunması ile ilgili protesto gösterilerinin yarım yüz yıllık geçmişi bulunuyor.

Gölün kıyısında 1966 yılında kurulan Baykal Selüloz ve Kağıt Fabrikası'nın kapatılma kampanyası Sovyetler Birliği'nde Sovyet lideri Mihail Gorbaçov tarafından 1980'lerin sonunda başlattığı Glasnost'ün (açıklık) sembolü haline gelmişti.

Ülkenin tanınan halk önderlerinin tepkileri sayesinde Sovyet iktidarı 1993 yılında fabrikayı kapatma sözünü vermişti. Ancak 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu kararın uygulanması 2008 yılına kadar ertelenmişti. Ekim ayında yerine getirilen fabrika kapatma kararı, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan gölün kirlenmesini önlemişti.

Elli yıllık protesto geçmişi olan fabrika 2009 Aralık ayında yeni donanımı test etmeye başladı. 2010'da fabrikanın tam kapasite çalışmaya başlaması bekleniyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Baykal'a mini deniz altı ile dalarak incelemelerde bulunmuştu.

(CİHAN)Bu haber 610 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,457 µs