En Sıcak Konular

Emziren annelerde, kanser riski azalıyor

5 Haziran 2010 12:50 tsi
Emziren annelerde, kanser riski azalıyor Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nursan Çınar, emziren annelerde yumurtalık, meme ve rahim kanserleri, osteoporoz ile kalp hastalığı riskinin azaldığını söyledi.

SAÜ Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi'nde konuşan Doç.Dr. Nursan Çınar, bebeğin anne sütü ile beslenmesinin hem anne hemde bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi açısından vazgeçilmez olduğunu belirtti. Emzirmenin bebek sağlığı üzerine tartışmasız üstünlüklerinin yanında başta anne olmak üzere tüm aileye ve ekonomiye katkılarının da son derece önemli olduğunu vurgulayan Çınar; "Emziren annelerde meme ve rahim kanserleri, osteoporoz ile kalp hastalığı riskinin azaldığı konu ile ilgili yapılan araştırmalarda vurgulanmıştır. Anne sütü hiç bir zaman birebir taklit edilemez. Bu nedenle emzirmeyen anneler hangi mamanın bebekleri için daha iyi olduğu konusunda oraya buraya koşuştururlarken, emzirmeyi seçen anneler bebeklerinin en iyi 'besinle' beslendiklerinden emindirler" dedi.

Çınar, emzirmenin annede oksitosin hormonunun salgılanmasını sağladığını, bu hormonunda uterus kasılmaları ve süt salgısının salgılanması dışında, annelik iç güdüsel davranışlarını yönlendirdiğini dile getirdi.

"EMZİRMEK ANNE İÇİN DOĞAL BİR SAKİNLEŞTİRİCİ"

Giderek gelişen ve büyüyen bebeği görmenin ve bunun kendi verdiği süt sayesinde olduğunu bilmenin verdiği hazzın bir anne için benzersiz bir duygu olduğunu anlatan Çınar, yeterli sıklıkta ve doğru emzirmenin bebeğin uyumasına yardımcı olduğunu söyleyen Çınar, şunları ifade etti; "Emzirmek anne için doğal bir sakinleştiricidir. Etkili emzirme ile annenin kendine olan güveni artar, anne ile bebek uyumlu ve huzurludur. Bu durum tüm aileye olumlu yansır. Emzirme annenin uterusunun (rahim) eski haline dönmesini hızlandırır. Emzirmeyen kadınlarda uterus emzirmeyen kadınlara göre orjinal boyutlarına daha zor geri döner. Emziren annelerin doğum sonrası kanama riski önemli ölçüde azalır. Doğum sonrası emzirmeyen annelerde kanamayı azaltmak için bazı ilaçlar kullanmak gerekebilir. Emziren anneler doğum sonrası daha hızlı kilo verirler. Aynı zamanda emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir."

"ANNE SÜTÜ ÜLKE EKONOMİSİNE DE KATKI YAPIYOR"

Emzirmenin çevre dostu olduğunu kaydeden Çınar, yapay beslenmede kullanılan; plastik kutular, teneke kutular, tek kullanımlık biberonlar, plastik meme uçları, silikon gibi malzemelerin geri dönüşümsüz maddeler olduğunu belirtti. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hasta olduklarından dolayı rutin kontrollerin dışında çok fazla doktora gitmek zorunda kalınmayacağını dile getiren Çınar; "Bu durum aile bütçesine olumlu yansır. Hem anne hemde babanın işlerinden işlerinden izin almaları gerekmeyeceği için iş gücü kaybı olmaz. Sağlıklı bir kuşağın temeli anne sütünde bulunmaktadır. Hastalıklardan korunan anne, anne sütü ile beslenen bebeklerin önce aileye yükü azalmakta ve bu durum ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır" diye konuştu.

(CİHAN)Bu haber 602 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,171 µs