En Sıcak Konular

'Süper Güç' derken Allah'a şirk koşanlar

5 Haziran 2010 09:47 tsi
'Süper Güç' derken Allah'a şirk koşanlar "Mavi Marmara yolcuları böylesi bir "süper güç" kabulünün Allah'a şirk koşmak olduğunu insanlığa göstermek üzere gerçekten de Allah'ın seçtiği enstrümanlar imiş, gördük."

...

Bir an için zamanla mukayyet olmayalım. İsrail'in II. dünya savaşında Yahudilerin çığlıklarını duyup yardımlarına koşanlara "gelmeyin" demesinden farksızdır bu hareketi. Mavi Marmara'yı durduran İsrail 32 milletten ve birçok dinden insanın bulunduğu merhamet yüklü gemiye saldırarak bir yandan da Nazi vicdansızlığı tarafında yer alıp kendi soydaşlarını zulmedenlerin tarafında yer almıştır, alenen.

İHH başkanı Bülent Yıldırım'ın "Allah göstermesin ama gün olur bir yerde Yahudiler Müslümanların zulmü altında kalırsa o gemi Yahudilerin de yardımına koşmak üzere bir şefkatle, merhametle, vicdanla donanmıştır" sözleri tam da bu çağları, ırkları, mekânları aşan vicdanın makamından sesleniyor. Oradan seslendiği için de menziline hızla ulaşıyor. Taşıdığı çimentodan, tıbbi yardımdan, gıdadan çok daha fazla yüküyle ulaşıyor. O menzile cesaret götürüyor, aşk götürüyor, şefkat, merhamet ve irade götürüyor.

Bir dem geliyor, Mavi Marmara bütün yolcularıyla Hakan Albayrak'ın nefis tasviriyle "Allah'ın enstrümanı" oluyor, tarihe ilahi bir müdahale ile mazlumların makus talihini yeniyor.

Allah'ın tarihe müdahaledeki sünneti tam da bu galiba. O zayıf zannedilen insanlar kendilerini kaderlerinin kurbanı saymadıkları takdirde, Allah'ın arzının geniş olduğunu hakkıyla idrak ettikleri takdirde, zamana ve mekana saplanıp onları putlaştırmadıkları takdirde, Allah onların elinden tutar onları alemlere lider kılar.

Bu da artık dünyanın ezilmişleri üzerinden hele hele süper güçlerinin, her şeyi tedbir ve idare ettiklerini telkin eden muhteşem kudretleri üzerinden acizlik söylemleri üretmenin zinhar caiz olmadığını bir iman ile idrak etmenin demidir.

Mavi Marmara yolcuları böylesi bir "süper güç" kabulünün Allah'a şirk koşmak olduğunu insanlığa göstermek üzere gerçekten de Allah'ın seçtiği enstrümanlar imiş, gördük.

Yasin Aktay / Yeni ŞafakBu haber 1,305 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,611 µs