En Sıcak Konular

İsrail: Gemilerin Gazze'ye girmesi yasak

27 Mayıs 2010 19:26 tsi
İsrail: Gemilerin Gazze'ye girmesi yasak İsrail Savunma Bakanlığı, yardım gemilerinin Gazze'ye girmesinin "yasaklandığını" duyurdu. İsrail, ilgili hükümetlerden de gemilerin hareketine izin verilmemesini istedi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Müsteşarı Yossi Gal, filoya katılan gemilerin hareket ettiği Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin büyükelçilerini ayrı ayrı bakanlığa çağırarak kendileriyle görüştü.

Bu, İsrail Dışişleri Bakanlığının ilgili ülke büyükelçilik temsilcileriyle yaptığı üçüncü görüşme oldu.

Son görüşmede Gal, Savunma Bakanlığının aldığı yasak kararıyla ilgili bilgi verdi ve büyükelçilerden gemilerin engellenmesini istedi. İsrail'in gemi filosunu "açık bir provokasyon" olarak niteleyen resmi politikasının altını bir kez daha çizen Gal, uluslararası organizasyonlar tarafından gıda maddeleri, yakıt ve öteki gereksinimlerin Gazze'ye sürekli olarak aktarıldığına işaret ederek, insani yardımlar bakımından bölgede herhangi bir sıkıntı olmadığını öne sürdü.

Gal, bu nedenle eylemin yöneticilerini gemileri Aşdod limanına yönlendirmeye çağırdı ve burada boşaltılacak yüklerin güvenlik taramasından geçtikten sonra İsrail yetkililer ya da uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Gazze'ye nakledilebileceğini söyledi.

Müsteşar Gal, İsrailli asker Gilad Şalit'in dört yıldır Gazze'de "ömür çürüttüğünü" ve Hamas'ın, kendisini en temel insan haklarından bile yoksun bırakmanın ötesinde, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı temsilcilerinin kendisiyle görüşmesine izin vermediğini de kaydetti.

Gilad Şalit'in ailesinin, oğulları için hazırladığı bir paketin Gazze'de Hamas yetkililerine iletilmesi ve uluslararası organizasyon temsilcilerinin kendisiyle görüşmesine izin verilmesi yolundaki talebinin, gemi organizatörleri tarafından reddedildiği de İsrail basınında yer aldı.

İsrailli asker Gilad Şalit, 2006 haziranında aralarında Hamas'ın da bulunduğu Filistinli silahlı militanlarca Gazze'ye kaçırılmış, o günden bu yana birkaç mektup ve yaşadığını kanıtlamak için Hamas'ın ailesine gönderdiği bir video dışında, kimseyle görüştürülmesine izin verilmemişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, çeşitli ülkelerdeki İsrail büyükelçileri de ilgili hükümetler nezdinde paralel girişimlerde bulunarak, gemilerin uluslararası hukuku ihlal etmek üzere olduğu uyarısını yapmış bulunuyor.

Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ile birlikte ilgili öteki bakanlıkların yetkililerinin, Aşdod'a getirilecek yolcuların İsrail'den bir an önce çıkmalarını sağlamak için gerekli önlemleri aldığı belirtiliyor.

Bu arada Dışişleri Bakanlığında bir "Durum İzleme Merkezi" kurulduğu da kaydedildi.

ZamanBu haber 832 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,197 µs