En Sıcak Konular

Adana seçiminde SON GELİŞME

27 Mayıs 2010 16:45 tsi
Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin feshi ve Mahmut Çelikcan'ın Yüreğir Belediye Başkanlığı görevinin düşürülmesi istemiyle Adana Valiliğine başvuruda bulunuldu.

Alınan bilgiye göre, konuya ilişkin başvuruyu, Yüreğir Belediye Meclis üyesi CHP'li Zeynel Mızrak yaptı. Mızrak, Adana Valiliğine verdiği dilekçede, Mahmut Çelikcan'ın Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine ilişkin Adana 2. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itirazının Adana Bölge İdare Mahkemesince reddedildiğini anımsattı.

Verilen karar sonrası, 1 Nisanda başlayan Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği seçim sürecinin 15 günlük yasal sürede tamamlanmamış olduğunu savunan Mızrak, ''Belediye Meclisinin ikinci bir kez belediye başkan vekili seçimini tekrarlama yetkisi bulunmadığından Büyükşehir Belediye Meclisinin feshine ilişkin hükümlerin uygulanması gerektiğini'' öne sürdü.

Dilekçede, 5216 sayılı; Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 19. maddesine göre, ilçe belediye başkanlarının, büyükşehir belediye meclisinin feshine neden olan eylem ve işlemlere katılması durumunda başkanlıklarının düşürülmesi gerektiği savunuldu.

Bu hüküm doğrultusunda Yüreğir Belediye Başkanlığı görevine döneceğini açıklayan Mahmut Çelikcan'ın başkanlığının düştüğü iddiasına yer verilen dilekçede, ''Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin feshi ve Mahmut Çelikcan'ın Yüreğir Belediye Başkanlığı görevinin düşürülmesiyle ilgili işlemlerin başlatılması'' istendi.Bu haber 641 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,493 µs