En Sıcak Konular

BDP'li il başkanına 8 yıl hapis

27 Mayıs 2010 13:48 tsi
Mehmet Ali Aydın 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eski BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aydın, delil durumu ve tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliye edildi.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Ali Aydın ile avukatları Abdullah Çağer ve Fethi Gümüş katıldı. İddia makamı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı.

Sanık Aydın, yaptığı son savunmasında, davaya konu olan suçu kabul etmediğini ifade ederek, ''Ben mensubu olduğum partinin talimatları doğrultusunda hareket ettim. Yaptığımız basın açıklamasının dayanağı parti genel merkezidir. Basın açıklamasının içeriği incelendiğinde hümanist bir metin olduğu açıkça görülecektir'' dedi.

Mahkeme verdiği kısa bir aranın ardından sanık Aydın'ı TCK'nın ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, ''delillerin toplanmış olması ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi'' göz önünde bulundurarak, Aydın'ın tahliyesine karar verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanışının yıl dönümü nedeniyle BDP'nin ''davet'' başlıklı çağrısı üzerine 15 Şubatta toplanan gruba hitaben konuşan sanık Aydın'ın örgütün propagandasını yaptığı belirtilerek, sanığın TCK'nın ''terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçlarından 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.Bu haber 441 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,835 µs