En Sıcak Konular

Af Örgütü: Batı, savaş suçu işleyen İsrail'i koruyor

27 Mayıs 2010 12:36 tsi
Uluslararası Af Örgütü, Gazze'de savaş işleyen İsrail'in uluslararası mahkemeler tarafından cezalandırılmasına ABD ve Avrupa Birliği'nin engel olduğunu açıkladı.

 Bugün yıllık raporunu açıklayan Af Örgütü, Batılı ülkelerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki güçlerini kullanarak İsrail'e gerekli cezanın uygulanmasının önüne geçtiklerini duyurdu.

Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone'nun geçtiğimiz yıl hazırladığı ve İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğini ortaya koyan raporu BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından kabul edilmişti. Af Örgütü İsrail'in Gazze'ye yönelik insan hakları ihlallerinin devam ettiğini de vurgularken, devam eden ekonomik ablukanın da uluslararası yasalara aykırı olduğunun da altını çizdi.

Raporda 2008 yılı sonunda başlayan ve 22 gün devam eden İsrail saldırıları sırasında pek çok savaş suçu işlendiğini ve uluslararası yasaların ihlal edildiği de belirtildi. Raporun devamında şu noktalara işaret edildi: "Sivillere karşı orantısız ve ayrım gözetmeksizin saldırılar düzenlendi, Filistinliler canlı kalkan olarak kullanıldı, beyaz fosfor atıldı."

Saldırılar sırasında bin 400'den fazla sivil hayatını kaybederken, 5 binden fazla kişi yaralanmış, 20 binden fazla bina yıkılmış ve bölgeye 2 milyar dolardan fazla zarar verilmişti.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler İsrail'e karşı ortaya konan raporların kabul edilmesi durumunda benzer davaların da Irak ve Afganistan'da aleyhlerine açılmasından endişe ediyor.
 
cihanBu haber 453 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,568 µs