En Sıcak Konular

81 yaşında olduğuna kimseyi inandıramıyor

27 Mayıs 2010 11:55 tsi
Antalya Toros Dağları'nda göçebe olarak yaşayan Ahmet Koç, 81 yaşında olmasına rağmen ormanlardan ağaç keserek geçimini sağlıyor. Sağlığını az yemeye ve az uyumaya borçlu olduğunu ifade eden Koç, kimseyi 81 yaşında olduğuna inandıramadığını söylüyor.

Hayatı boyunca sigara, alkol ve gazlı içeceklerden uzak bir yaşam süren Ahmet Koç (81) dinç görüntüsüyle kimseyi yaşına inandıramıyor. Geçimini 65 yıldır Toros Dağları'ndan sağlayan Ahmet Koç, 16 yaşındayken babasıyla birlikte Antalya'nın Serik, Manavgat, Manavgat, Alanya, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı ilçelerindeki ormanlık alanlarda ağaç kesmeye başlamış. Ailesiyle birlikte göçebe bir hayat yaşayan Koç, çocuklarına maddi yönden destek olmak ve torunlarına harçlık vermek için çalıştığını söylüyor.

Ahmet Koç, dinç olmasını sigara ve alkolden uzak yaşamaya borçlu olduğunu ifade ediyor. Koç, "Ağaç kesimi ve tahta biçimi bizim asırlık baba mesleğimiz. Bize yörede Toros tahtacıları derler. Sağlıklı olmayı, ormanlık alanda yaşama ve vücudumuza zararlı olan maddeleri kullanmamaya borçluyum. Annem 120, babam ise 108 yaşında vefat etti. Güne, gün doğmadan başlarım. 15 yaşından bu yana güneşin doğuşunu yatakta karşılamadım. 81 yıllık hayatım süresince de sabah kahvaltısı yapmadan işe başlamadım. Sofrada bal, süzme yoğurt, zeytinyağı, keçi peyniri ve tarhana çorbasını eksik etmem. İnsanlara 81 yaşında olduğumu söyleyince şaşırıyorlar. Allah'ım sağlık ve sıhhat verirse ömrümün son nefesine kadar çalışırım. Düşme sonucu bacağımın incinmesi dışında hiç doktora gitmedim. Az yemek yerim, az uyurum." diye konuştu.

Ormanda çalışarak 6 çocuğunu okuttuğunu belirten Ahmet Koç, eli ayağı tutan bazı gençleri dilenirken görünce garipsediğini kaydetti.

Oğul Mehmet Koç ise, kız kardeşi Senem'le birlikte çalışırken 81 yaşında olmasına rağmen babalarının performansına yetişemediklerini söyledi.

cihanBu haber 660 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,966 µs