En Sıcak Konular

Genç Siviller Yassıada'yı 'aydınlattı'

27 Mayıs 2010 08:29 tsi
Genç Siviller Yassıada'yı 'aydınlattı'  
Genç Siviller Platformu adına Caddebostan Sahili'nde bir araya gelen grup, 27 Mayıs Darbesi'ni protesto etti.

Denize açılan bir tekneyle Yassıada'ya yansıttıkları ışık altında açıklama yapan Genç Siviller, daha sonra denize çiçek bıraktı.

Genç Siviller Platformu'na üye 20 kişi, 27 Mayıs Darbesi'ni protesto etmek ve darbe sonrası hayatını kaybedenleri anmak amacıyla Caddebostan sahilinde bir araya geldi. Yassıada'ya 'Yaslı Ada' göndermesi yapan grup, daha sonra basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Turgay Ogür, "Bundan 50 yıl önce, Türkiye'de askerler ilk darbelerini yaptılar ve cumhurbaşkanından milletvekillerine, başbakana, bakanlara, genelkurmay başkanı ve emniyet müdürüne kadar pek çok kişiyi, arkamızda şu an ışıkla işaret ettiğimiz adaya topladılar. Bu adada uydurma bir mahkeme kurup, onları yargılayıp, 3'ünü idam ettiler. Pek çoğu işkence gördü, hapse atıldı. Açıklanamayacak ölümler oldu. Biz 50 yıl sonra buna dikkat çekmek adına İstanbul'un başucunda olduğunu göstermek için adayı ışıklandırmak ve İstanbulluların dikkatine adaya çekmek istedik" dedi.

Ogür'ün ardından söz alan, Celal Bayar'ın torunlarından Akile Gürsoy, "27 Mayıs'ın 50. yılında, kadirşinaslıkla bu kötü günleri hatırlayan, bir daha Türkiye'nin böyle kötü günler yaşamaması için bir vefa göstererek bu toplantıyı düzenleyen Genç Siviller'e teşekkür ediyoruz. O mahkemeler herkesin gözü önünde. Gerçi o zaman televizyon yoktu ama radyolardan herkesin gözü önünde büyük baskılar altında cereyan etti. Belgeleri ve dokümanları var. Kardeşim Emine Gürsoy'da zabıtları yayın haline getirdi. İlgilenenler için pek çok kaynak mevcut. Tabi büyük babam Celal Bayar da, o mahkemede ölümle yargılanan, kanun değiştirilip yaş haddinin küçültüldüğü, idam edilebilmek için ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak bu muameleye maruz kaldı. Ülkemiz adına çok önem taşıyan bir mahkeme oldu.

Bugünde ülkemize, demokrasimize böyle bir sekte gelmemesi için milletimizin huzur için de hayatına devam edebilmesi için, bütün hatırlamalara ve sorgulamaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Protesto, Genç Siviller'in çiçekleri denizden adaya doğru atmasıyla son buldu.

cihanBu haber 442 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,408 µs