En Sıcak Konular

Erakat: İsrail, açıklamalarıyla barış sürecini tehlikeye atıyor

19 Mayıs 2010 20:59 tsi
Filistinli başmüzakereci Saib Erekat, İsrail'in yerleşimlerle ilgili açıklamalarının barış sürecini tehlikeye attığını söyledi.

İsrail ile Filistinliler arasındaki dolaylı barış görüşmelerinin ikinci turu kapsamında bölgeye gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell, Ramallah'ta Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü.

Görüşme sonrasında bilgi veren Başmüzakereci Saib Erekat, Filistin tarafının özellikle Kudüs'teki inşaatlarla ilgili İsrail'in açıklamalarından duydukları hoşnutsuzluğu dile getirirken, ''İsrail'in yerleşimler konusundaki tahrikkar açıklamaları olmak üzere çeşitli uygulamalarının barış görüşmelerini tehlikeye attığını net bir şekilde ifade ettiklerini'' söyledi. Erekat, bu açıklamaların ışığında görüşmelerin şimdiden başarısız sayılabileceğini de kaydetti.

Erekat, toplantıda Filistin tarafının, ABD yönetiminin bu tür provokasyonları önleyeceği yolundaki beklentilerini dile getirdikleri kaydetti; İsrail'in uygulamalar arasında Batı Şeria'daki tutuklamaları da saydı.

İsrail tarafında, geçtiğimiz günlerde başta Binyamin Netanyahu olmak üzere çeşitli üst düzey yetkililerce yapılan açıklamalarda, Kudüs'te inşaatlara devam edileceği vurgulanmıştı.

Erekat, Filistin lideri Mahmud Abbas'ın Mitchell'e çabalarında yardımcı olma yolundaki kararlılığını dile getirirken, son görüşmede özellikle sınır ve güvenlik konuları üzerinde durulduğunu bildirdi; Filistin Yönetimi'nin 1967 sınırları ile bir Filistin devletinin kurulmasını sağlayacak nihai bir anlaşmaya odaklanma arzusunda olduğunu da ifade etti.

Mitchell'in yarın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi bekleniyor.
 
zamanBu haber 593 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,355 µs