En Sıcak Konular

BDP'nin Şırnak'ta yapacağı eyleme izin verilmedi

19 Mayıs 2010 19:53 tsi
BDP'nin bölgede süren operasyonların durması için başlattığı bir aylık eylem programına Şırnak'ta izin verilmedi.

BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Parti Meclis Üyesi Cihan Sincar ile milletvekilleri, belediye başkanları, Şırnak'tan Maden Karakolu'na giderken yol jandarma tarafından kesildi, geçişlerine izin verilmedi.

Maden Karakolu Komutanı, "Valilik izniyle bölgeye gitmenize izin verilmemiştir. Gidin valilikle görüşün onlar size yardımcı olacaklar. Ben burada kanunları uyguluyorum." şeklinde konuştu.

Bunun üzerine BDP Eş Başkan Yardımcısı Beştaş da "Ben o uyguladığın kanunları biliyorum. Biz sadece karakol komutanı ile görüşeceğiz." dedi.

Tartışma böyle devam ederken komutan, valilik basın açıklamasını BDP Eş Başkan Yardımcısı'na verdi. Beştaş'ın okuduğu valilik açıklamasında, "Barış ve Demokrasi parti üyeleri Şırnak Maden Karakolu'na gidip oradan da Cudi Dağı'na çıkıp orada çadır kurup eylem yapacaklar. Bölgede PKK ile çatışma olduğundan ve bölge PKK'dan dolayı tehlikeli olduğundan dolayı bölgeye gidilmesine izin verilmemiştir." denildi.

Bu arada kadınların ellerinde "Ölüme giden yolları kapatın, barışa giden yollar açılsın", "Operasyon değil, müzakere", "Çatışma değil, diyalog", "Bu ülke de bu gençler de hepimizin", "Savaşma konuş", "Tabutlara değil, çocuklarımıza sarılmak istiyoruz", "Barış yarına kalmasın, analar ağlamasın" pankartları açıldı.

Ardından BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Beştaş, Cudi Dağı'na çıkıp orada çadır kurup eylem yapacak gibi bir düşünceleri olmadığını ifade etti. Beştaş, "Biz sadece Maden karakolu komutanı veya yetkililerle görüşüp operasyonların durmasını isteyeceğiz. Bizim başka amacımız yok" dedi.
 
zamanBu haber 546 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,938 µs