En Sıcak Konular

Almanya'dan spekülatif hareketlere karşı şok adım

19 Mayıs 2010 13:22 tsi
Almanya'dan spekülatif hareketlere karşı şok adım Alman yetkililer Salı gecesi, bazı hisse senetlerinin çıplak açığa satışlarını kısmen yasaklayan bir düzenleme ile piyasalardaki spekülatif hareketleri sonlandırmak adına ilk somut adımını attı.

Almanya’nın çıplak satış, yani yatırımcıların hiçbir maddi yükümlülük altına girmeden, sadece bir kağıdın değerinin ileride daha da düşeceği varsayımından yola çıkarak para kazanabildiği finans işlemlerine karşı harekete geçme kararı, Avrupa’nın spekülatif işlemlerin önüne geçmeyi planladığı bir zamanda geldi.  

Almanya’nın federal finansal düzenleme otoritesi BaFin, euro bölgesindeki devlet tahvillerindeki oynaklık ve bu tahvilleri geri ödenmeme riskine karşı sigortalamanın bedelinin (CDS) farkının her geçen gün biraz daha artması yüzünden böyle bir hamlenin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.   

BaFin, “Büyük ölçekli açığa satışlar, finans sistemindeki istikrarı tehlikeye sokma potansiyeline sahipti” dedi.               

Gelecek yıl Mart ayının sonu ile birlikte yürürlüğe girecek olan yasağın düzenli olarak gözden geçirileceği belirtildi.              

Euro bölgesi ülkelerinin tahvilleri ve bu tahvilleri sigortalamak içim ödenen risk primleri ile Almanya’nın önde gelen hisse senetlerinden on tanesi bu yasak kapsamına girecek.  

EURO KRİTİK SINIRI DA GEÇTİ 

Bu haberin ardından, euro dolar karşında bir centten daha fazla değer kaybederek, 1.22 dolar ile son dört yılın yeni en düşük seviyesine geriledi.

Danışmanlık şirketi 4Cast’in analistlerinden Mike Berg, “Piyasalar bu kararı, euro bölgesi yetkililerinin bir yandan mali sıkıntıları gidermeye çalışırken diğer yandan piyasaları kontrol etmenin yolunu aradığının bir işareti olarak yorumladı” diye konuştu. 

DİĞER ÜLKELERDEN DE BEKLİYORLAR

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Hristiyan Demokrat Birliği partisinden milletvekillerine, Brüksel’deki Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısından döndükten sonra, bu karara yönelik kısa bir açıklama yaptı.

AB maliye bakanları ise daha önce yaptıkları açıklamalarda, Avrupa’daki hedge fonlar ve özel girişim sermayelerine daha sıkı denetim getirecek yeni düzenlemeleri destekleyeceklerini açıklamıştı.

Diğer AB ülkelerinden kısa bir zaman içinde böyle bir kararın çıkması beklenmese de Berlin hükümeti, Avrupa Komisyonu’nun açığa satışları engelleyecek uzun süredir üzerinde tartışılan planlarını açıklamasını ardından, diğer AB ülkelerinin de harekete geçmesini umut ediyor.

Piyasa uzmanları ise, borsa dışı işlem gören risk primlerine (CDS) getirilen yasakların ne kadar işlevsel olduğunu tartışıyor ve Almanya’nın Londra ya da New York gerçekleşen CDS işlemlerinde çok fazla söz sahibi olamayacağının altını çiziyor.

BORSALAR DÜŞÜŞTE

Almanya'nın açığa satışlara yasak getirdiği haberi Avrupalı borsalar tarafından hoş karşılanmadı.

Fransız CAC-40 endeksi, Çarşamba günü işlemlere yüzde 2.1 düşüşle, Alman DAX endeksi yüzde 1.4'lük değer kaybı ve İngiltere'nin FTSE 100 endeksi ise yüzde 1.3'lük değer kaybı ile başladı.Bu haber 643 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,378 µs