En Sıcak Konular

Danıştay yürütmeyi durdurdu

19 Mayıs 2010 11:02 tsi
Danıştay, Sağlık Bakanlığı’nın İlaç Takip Sistemi’nin bir parçası olan ve 16 Mayıs’ta uygulanmaya başlanan “Karekod genelgesinin” yürütmesini durdurdu.

İstanbul Eczacı Odası’nın açtığı dava üzerine Danıştay, karekod genelgesinin getirdiği, “1 Haziran’a kadar piyasada karekodsuz ilaç kalmayacak” ibaresini durdurdu. Genelgenin yönetmeliğe aykırı olduğu bildirildi.

31 Aralık olacak

Yönetmelikte, karekod uygulaması için geçiş sürecinin 31 Aralık olduğu anımsatıldı. 6 ay önceye çekilen uygulama nedeniyle İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nden savunma istendi. Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü sürecin neden 1 Haziran’a çekildiği konusunda Danıştay’a bir ay içerisinde savunma verecek. Danıştay daha sonra davayı esastan karara bağlayacak. Davacı İstanbul Eczacı Odası, kararla ilgili 24 bin eczanede bulunan milyonlarca lira değerindeki geleceği belirsiz karekodsuz ilacın sağlık hizmetine sunulmasının sağlandığını açıkladı.

Yönetmeliğe uyulsun

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel, mahkeme kararını olumlu bulduklarını belirterek, şunları söyledi: “Biz TEB olarak Bakanlık’tan ‘Madem yürütmeyi durdurma kararı verildi, o zaman yönetmelikte değişikliğe gidelim’ gibi bir tavır istemiyoruz. Böyle bir endişemiz var. Biz sadece piyasada karekodsuz ürüne tamamıyla geçişin yönetmelikteki gibi 31 Aralık olmasını istiyoruz. Bu görüşümüzü Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e de ilettik. Eczacılar olarak İlaç Takip Sistemi’ne karşı değiliz. Bu sisteme geçilsin, ancak geçiş 1 Haziran olmasın. Aksaklıkların giderilebilmesi için yıl sonuna kadar vakit gerekiyor. Böylece eczacı ve hasta mağdur edilmemiş olur.”

Sahte ilacın önüne geçecek

TÜRKİYE’de 2007’den bu yana 6 kez ertelenen ilaçta karekod uygulaması, 16 Mayıs’ta resmen başladı. Ancak hata veren sistem, eczacıların işini zorlaştırdı. Sağlık Bakanlığı, sahte ilaç satışı ve dağıtımını engellemek, reçetede yazılan ürünlerin kontrolü için geliştirilen ilaç takip sistemini yürürlüğe koymuştu. İlacın tanınması için ambalajda “karekod” bulunması gerekiyordu.

Hürriyet 

 Bu haber 587 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,792 µs