En Sıcak Konular

Tayland'da gerilim artıyor

19 Mayıs 2010 09:55 tsi
Tayland'ın protesto gösterileriyle kaynayan başkenti Bangkok'ta sabah saatlerinden itibaren yığınak yapmaya başlayan askeri birlikler, protestocuların araç lastiği ve ağaç parçalarıyla yaptığı bariyerleri geçti.

Protesto gösterilerinin ilk gününden bu yana en büyük çaplı operasyon olarak tanımlanan bu sabahki gelişmeler, yüzlerce askerin erken saatlerde kente girerek, 3 ila 5 bin arasında oldukları tahmin edilen protestocuların bulunduğu bölge çevresinde konuşlandırılmasıyla başladı. Görgü tanıkları, zırhlı araçların eşliğindeki askerlerin dikenli tel, yangın söndürücü taşıdıklarını, silah seslerinin de duyulduğunu kaydetti.

Reuters, askerlerin bariyeri aştığı sırada burada bulunan iki kişinin silahla vurulduğunu, göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edilmeye hazırlanıldığını bildirdi. Bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu görülürken, askerler sık sık hoparlörlerle ''bölgedekilerin bir an önce ayrılması, operasyon yapılacağı'' uyarısında bulunuyor.

Protestocular tarafından yapılan açıklamada da askerlerin bulundukları bölgeye girmeye başladığı, ancak kendilerinin de direnmeye hazır olduğu ifade edildi.

BİRİ İTALYAN GAZETECİ 5 KİŞİ ÖLDÜ
Askerlerin müdahalesi sırasında ölenlerin sayısının 5 olduğu bildirildi.

Bangkok polisinden Piya Uthayo, ''İtalyan gazeteci hariç 4 kişi öldü. Çok sayıda yaralı var'' açıklamasında bulundu.

Ölen İtalyan gazetecinin 48 yaşında olduğu ve karın bölgesinden aldığı yarayla öldüğü belirtildi. Olayları izleyen bir Hollandalı gazetecinin de omzundan yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

HÜKÜMET ZAFER İLAN ETTİ
Tayland hükümeti, karşıtlarının başkent Bangkok'un merkezinde oluşturduğu protesto alanına yönelik operasyonda zafer elde ettiğini bildirdi.

Hükümet sözcüsü Panitan Wattanayagorn, devrik Başbakan Taksin Şinavatra yanlılarından oluşan "kırmızı gömleklilerin" liderlerinden bazısının alandan kaçtığını söyledi.

Sözcü, ordunun, protesto alanının güneyindeki Lumpini parkının denetimini elde ettiğini de belirtti.Askeri birlikler, protesto alanını temizlemek için operasyon başlatmıştı.

Protestocular, Başbakan Abhisit Vejjajiva'nın haksız yere iktidarı ele geçirdiğini öne sürerek, bir an önce seçim yapılmasını istiyor. Güvenlik güçleriyle protestocular arasında Mart ayı ortalarında başlayan çatışmalar sırasında şimdiye kadar 68 kişi öldü, yaklaşık 1700 kişi yaralandı.

ajanslarBu haber 410 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,239 µs