En Sıcak Konular

Abdullah Hoca'yı yakan 'intihal' kararı

19 Mayıs 2010 08:33 tsi
AK Parti Siyaset Akademisi'nde 'Abdullah Hoca şoku' yaşanıyor

Yıllardır akademide dersler veren Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu'nun intihal yaptığı Yargıtay kararıyla kesinleşti. Yargıtay, Topçuoğlu aleyhine sonuçlanan 'intihal' davasında yerel mahkemenin verdiği 3 bin lira manevi tazminat kararını onayladı. Topçuoğlu, 2005'te hem RTÜK, hem de TRT Yönetim Kurulu üyeliğine aday gösterilmiş, ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti.

GÖZLER YÖK'TE
Bu karar Topçuoğlu'nun hem akademik yaşamını etkileyecek hem de makalesini kendi imzasıyla yayınladığı okul arkadaşı Prof. Dr. Himmet Hülür'e, geçmişe dönük faiziyle birlikte tazminat ödemesine yol açacak. Yargıtay'ın onama kararının, Topçuoğlu'nun görev yaptığı Konya Selçuk Üniversitesi'ne gönderildiği öğrenildi. Şimdi gözler, Topçuoğlu'nun görevine devam edip etmeyeceğine ilişkin nihai kararı verecek olan YÖK'e çevrildi.
Topçuoğlu ile aynı fakültede görev yapan arkadaşı Prof. Dr. Himmet Hülür, 1993 yılında yayımladığı makalenin, 1995 yılında Topçuoğlu imzasıyla bir dergide yayımlandığını ve bu durumu yeni fark ettiğini ileri sürmüştü. Hülür, 2005 yılında şikayetçi olmuş ve Ankara 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, Topçuoğlu aleyhine 3 bin lira manevi tazminat cezasına karar vermişti.

BENDEN BİLGİ DAHİ İSTENMEDİ
Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu, Yargıtay'ın intihal kararını onaylaması konusunda şunları söyledi:'Karar öyle çıkmış, ne diyelim. Yargıya diyecek birşeyimiz yok. Mahkeme sürecinde iki bilirkişi heyeti raporu var. Ne yazık ki mahkeme heyeti bunları dikkate almamış. Beni mahkemeye veren arkadaşı, ben buraya asistan olarak almıştım. Bu olay sonradan ortaya çıktı. Üniversite bugüne kadar benden bilgi dahi istemedi.'Bu haber 875 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,924 µs