En Sıcak Konular

Türkiye'nin hamlesi ABD'yi rahatsız etti

19 Mayıs 2010 08:14 tsi
Türkiye'nin hamlesi ABD'yi rahatsız etti 
İran'a tartışmalı nükleer programından dolayı yaptırımlara sıcak bakmayan Türkiye'nin Brezilya'nın da katkılarıyla Tahran'la yaptığı uranyum takası anlaşmasından rahatsız olan Washington, karşı hamle yaptı.

Amerikan yönetimi, BM Güvenlik Konseyi'nin Rusya ve Çin dahil daimi beş üyesinin Tahran'a yaptırımları öneren bir karar tasarısı taslağında mutabık kaldığını açıkladı. Açıklama, dün Senato'da bir oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan geldi. Clinton, "Bu açıklama, son birkaç gün içinde Tahran'ın bazı çabalarına karşı verebileceğimiz en ikna edici cevaptır." dedi. Türkiye ve Brezilya'nın çözüm yolundaki gayretlerini 'samimi' bulduklarını ifade eden Clinton, ancak Tahran'dan yapılan duyuruda 'cevaplanmamış birçok soru' olduğunu öne sürdü. Clinton, "Biz New York'ta (BM Güvenlik Konseyi'nde) yeni adımlar atılması konusunda ilerleme sağlarken, İran'ın bu deklarasyon üzerinde mutabık kalmasının, tesadüf olmadığını düşünüyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye dahil BM Güvenlik Konseyi üyelerinin görüşüne ilk fırsatta sunulması beklenen İran'a yaptırım tasarısına Rusya ve Çin'in de destek vermesi, veto ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Bu arada AB-Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi için Madrid'de bulunan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın danışmanı Marco Aurelio Garcia, Brezilya'nın Türkiye ile birlikte İran'ın nükleer programı konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ile Almanya'dan oluşan P5+1 grubunun yürüttüğü müzakerelere katılmayı arzu ettiğini açıkladı. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Bill Burton, ABD'nin buna nasıl baktığı yolundaki bir soruya karşılık henüz cevap verebilecek durumda olmadığını söyledi.

Amerikalı yetkililer, kamuya açık beyanatlarında Türkiye'yi eleştiren ifadeler kullanmasa da, yönetime yakın kaynaklar Beyaz Saray'ın Ankara'nın diplomatik çözümde ısrarlı tutumundan rahatsız olduğunu ve Türkleri pişmiş aşa su katmakla suçladığını ifade ediyor. Erdoğan hükümeti Tahran'la müzakere sürecinin Amerikalı yetkililerle yakın temas halinde yürütüldüğünü kaydediyor. Amerikan tarafı ise İran'a yaptırım sürecini sulandırabilecek girişimlerden sakınılması ricasının çeşitli vesilelerle bizzat ABD Başkanı Obama tarafından Türk ve Brezilyalı liderlere iletildiğini söylüyor. BM Güvenlik Konseyi üyelerinin tamamın İran'a karşı yaptırımlara firesiz evet demesini arzu eden Washington, uzun süredir Türkiye ve Brezilya'ya lobi yapıyordu. Diplomatik gözlemciler, İran'ın mutabık kaldığı uranyum anlaşmasının yaptırımlar rejimine ihtiyaç bırakmadığını düşünen Brezilya ve Türkiye'nin artık bu yönde bir BM tasarısına destek verme ihtimalini çok düşük görüyor.

zamanBu haber 674 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,276 µs