En Sıcak Konular

Clinton'dan İran açıklaması

18 Mayıs 2010 20:19 tsi
Clinton'dan İran açıklaması ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'ın, Türkiye ve Brezilya ile vardığı uranyum takas anlaşması ile "yeni yaptırımlar uygulanması konusundaki baskıdan kurtulmaya çalıştığını" söyledi.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın, "yeni yaptırımları içeren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı üzerinde anlaşmaya vardıklarını" açıklayan Clinton, bu gelişme ile uranyum takası konusunda Türkiye, İran ve Brezilya'nın yayımladığı ortak bildiri arasında parallellik kurdu.

Clinton, "Biz New York'ta (BM Güvenlik Konseyi'nde) yeni adımlar atılması konusunda ilerleme sağlarken, İran'ın bu deklarasyon üzerinde mutabık kalmasının, tesadüf olmadığını düşünüyoruz" dedi.

Bu haftanın başından itibaren Rusya ve Çin ile birlikte hareket etmekte olduklarını, bugün de yeni yaptırımları öngören karar tasarısı metni üzerinde mutabakata vardıklarını belirten Clinton, İran'ın, tüm bu gelişmelerin baskısını üzerinde hissettiğini ve "bu baskıyı bir şekilde dağıtabilmek" amacıyla takas bildirisine mutabakatını verdiğini ifade etti.

İran'ın, "yeni yaptırımları önlemeye çalıştığını, 5 1 ülkelerinin de bu nedenle yeni BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı üzerinde mutabakata vardığını kaydeden Clinton, yeni yaptırım mutabakatının, İran'ın bu çabalarına yanıt olduğunu söyledi.

-TÜRKİYE VE BREZİLYA'NIN İÇTEN ÇABALARI-

Türkiye ve Brezilya'nın içten bir çaba içerisinde olduklarını belirten Hillary Clinton, buna karşın, Tahran'da duyurulan bu bildiri konusunda yanıtlanmamış sorular olduğunu belirtti. Clinton, şöyle dedi:

"İran'ın, nükleer programından ötürü uluslararası toplumla ayrı düşmesi sorununa bir çözüm bulunması için hem Türkiye'nin, hem de Brezilya'nın içten bir çaba içerisinde olduklarını kabul ederken, bu ülkeye yönelik güçlü yaptırımları öngören karar tasarısı konusunda uluslararası toplum olarak ilerleme sağladık. Bu karar tasarısı, İran'a, kendisinden tam olarak neyi beklediğimize ilişkin açık seçik bir mesajdır."Bu haber 668 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,678 µs