En Sıcak Konular

Grizu patlaması olan ocakta biriken sular, tulumbalarla boşaltılıyor

18 Mayıs 2010 18:49 tsi
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ramis Muslu, ocakta biriken suların tulumbalarla dışarıya basıldığını söyledi.

Ramis Muslu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Şimşek ve kurumun tahlisiye ekipleriyle Gelik'teki ocağın eksi 540 koduna indiklerini söyledi.

Yaklaşık 1 kilometre yürüyerek grizu patlamasından sonra göçüğün meydana geldiği bölgeye geldiklerini kaydeden Muslu, şöyle konuştu:

''Karadon'dan müdahale etme şansımız yok, çünkü kuyunun eksi 540 kodu tamamen deforme olmuş. Şu anda onarılması mümkün görünmüyor. Bir taraftan havalandırma yapılıyor diğer taraftan göçük nedeniyle ocaktaki doğal kanallarda biriken sular tulumbalarla dışarıya basılıyor. Oradaki ortamı gördük, burada çalışan arkadaşlarımızın da emniyetini sağlamak zorundayız. İşçi arkadaşlarımızı kurtarma çalışmaları itinalı ve tüm hızıyla devam ediyor.''

Bu arada, Sedat Arslan (29), babası Hüseyin Arslan'ın (57) 1994'te TTK'dan emekli olduğunu belirterek, ''Daha sonra 2007'de firmada çalışmaya başladı. 4 gün önce çalıştığı sırada vagon çarpması sonucu yaralanmış, 4 günlük rapor almış. Kendisine artık çalışmamasını söyledim. Kendisi de bana 'tamam' demiş ve söz vermişti ama şirketten çağırmışlar, o da işe gitmiş. Dün akşam eve gelince ocakta mahsur kaldığını öğrendim. Babam 30 yıl TTK'da çalıştı, burnu bile kanamamıştı'' diye konuştu.

Öte yandan, Milli Eğitim Müdürü Harun Girgin, grizu patlamasından dolayı yarın il genelinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında sunulacak müzikli gösterilerin iptal edildiğini bildirdiBu haber 451 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,931 µs