En Sıcak Konular

Suriye'den uranyum takası anlaşmasına övgü

18 Mayıs 2010 18:39 tsi
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İran'ın uranyum takasıyla ilgili İran, Türkiye ve Brezilya tarafından sağlanan anlaşmayı övdü.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Dışişleri Bakanları Toplantısı için bulunduğu Duşanbe'de açıklama yapan Muallim, "Bütün ülkelerin barışçıl amaçlarla kullanılmak üzere nükleer teknolojiye sahip olma hakkının bulunduğunu" belirterek, "Kardeş Türkiye ve dost Brezilya ile İran'daki kardeşlerimizin bilgeliği sonucu bu anlaşma gerçekleşti" dedi.

Kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine ilişkin girişimleri değerlendiren Muallim, "Suriye'nin Orta Doğu'da kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesine ilişkin girişimleri desteklediğini" belirtti.

Muallim, İsrail'in de Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması'nı (NPT) imzalaması ve tesislerini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun denetimine açması gerektiğini söyledi.

-ESAD'DAN TACİKİSTAN DEVLET BAŞKANI RAHMANOV'A MESAJ-

Bu arada, Muallim, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov'a gönderdiği bir mesajı iletti.

Esad'ın "Suriye-Tacikistan ilişkilerinin pekiştirilmesi" temennisini dile getirdiği mesaja, Rahmanov'un, "iki ülke ilişkilerini her düzeyde geliştirme arzusunda olduklarını" belirterek karşılık verdiği belirtildi.

Rahmanov'un Muallim'i kabulünde, Orta Doğu ve İslam dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlar, Filistin sorunu, Arap-İsrail çatışması ve İslamofobi gibi konularda İKT üyesi ülkeler arasında dayanışma ve işbirliğinin ele alındığı kaydedildi.Bu haber 552 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,870 µs