En Sıcak Konular

Erdoğan sert çıktı

18 Mayıs 2010 17:09 tsi
Erdoğan sert çıktı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, nükleer silah sahibi olduğu halde başka ülkelerin bunu üretmesini istemediklerini söyleyen dünya güçlerine sert çıktı.

Erdoğan, "Nükleer silah sizde varken, başkasında olmasın dediğiniz zaman bunun inanılırlığı olmuyor. Dünyada bizler üstünlerin hukukunu mu oluşturacağız, hukukun üstünlüğünü mü oluşturacağız. Eğer üstünlüğün hukukunu oluşturmak için varsak insan olarak kendimizden utanmamız gerekir." dedi.

Madrid Avrupa Üniversitesi'ndeki doktora töreninde konuşan Erdoğan, Kurtuluş Savaşı veren Türkiye'nin kin ve öfke üzerine bir dış politika inşa etmek olmadığını hatırlattı. Atatürk'ün 'Yurtta sulh, dünyada sulh' ilkesine yeni bir ivme kazandırdıklarını belirten Erdoğan, son dönemde gerçekleştirdiği dış temasları ve İran ziyaretini örnek gösterdi. Washington'daki nükleer güvenlik zirvesinde kendilerine gelen talepten bahseden Erdoğan "Bizden istenen şuydu: İran elindeki az zenginleştirilmiş uranyum bin 200 kilogramının size verecek mi? Size vermesi halinde biz de zenginleştirilmiş 120 kilogram uranyumu sizin elinizle İran'a aktarabiliriz." ifadelerini aktardı.

"Tabii insani amaçlı olarak her ülke uranyum zenginleştirme yapabilir. Nükleer silah üretmek amacıyla bunu kullanamaz. Biz bölgemizde böyle bir şey istemiyoruz." diyen Erdoğan, nükleer silah sahibi dünya güçlerini şu sözlerle eleştirdi: "Nükleer güvenlik konusunda konuşanlara dikkat ettiğimiz zaman, 'biz belirleyiciyiz' diyenlere baktığımız zaman BMGK'nın 5 üyesini görüyoruz. Ama hepinizde nükleer silah var. Nükleer silah sizde varken, başkasında olmasın dediğiniz zaman bunun inanılırlığı olmuyor. Dünyada bizler üstünlerin hukukunu mu oluşturacağız, hukukun üstünlüğünü mü oluşturacağız. Eğer üstünlüğün hukukunu oluşturmak için varsak insan olarak kendimizden utanmamız gerekir. Hukukun üstünlüğünü oluşturmak için varsak o zaman yaradılışımızın gereğini yerine getirmiş oluruz. Çünkü unutmayalım kiğbu hukuk hepimize lazım. Zira emperyalizme insanlığın boyun eğdirilmesine hiçbir zaman razı olmamalıyız."

CİHANBu haber 660 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,033 µs