En Sıcak Konular

Dünyayı korkutan tahmin

18 Mayıs 2010 15:38 tsi
Meksika Körfezi'ne nisan ortasından bu yana sızan petrol miktarının başta sanılandan çok daha fazla olduğu, tabakalaşmanın da sadece yüzeyde oluşmadığı ortaya çıktı.

Meksika Körfezi’nde BP’ye ait petrol platformunda nisan ortasındaki patlamanın ardından başlayan sızıntının şimdiye kadar düşünülenden çok daha fazla olduğu öne sürüldü. Düne kadar sızıntının günde 5 bin varil civarında olduğu tahmin ediliyordu. Ancak şimdiki tahminler, bu miktarın 25 binle 80 bin varil arasında olduğuna işaret ediyor.

Bilim insanları ayrıca sızan petrolün denizin yalnızca yüzeyinde tabaka oluşturmadığını, derinlerde yer yer beş tabakanın tespit edildiğini aktarıyor. İngiliz petrol devi BP, bu son açıklamayla denizdeki petrolü temizleme konusunda daha yoğun bir baskı altına girmiş oldu. Bu gelişmenin en önemli sonuçlarından biri de körfezdeki deniz canlılarının oksijensiz kalmaları.

ABD, Georgia Üniversitesi Deniz Bilimleri Bölümü’nden Dr. Mandy Joye, bazı petrol kümelerinin yakınlarındaki alanlarda oksijenin yüzde 30 oranında düştüğünü söylüyor: “Oksijen daha da düşerse birkaç ay içinde hayvanlar için çok tehlikeli bir durum söz konusu olacak. Sistemin kendisini bu kadar petrol ve gaza karşı yenilemesi onyıllar alabilir. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadık. Gelecekteki etkileri ölçmek mümkün değil.”

BP miktarı açıklamıyor

Bu arada İngiliz petrol şirketi BP, sızıntıyı durdurmaya yönelik yeni girişimleri olan patlayan kuyudan bir boru sistemiyle petrolü çekme denemesinde başarı elde edildiğini açıkladı. Ancak BP eşbaşkanı Kent Wells tam olarak ne kadar petrolün çekildiğini açıklamadı, miktarın ölçümler tamamlanınca, bir-iki gün içinde belli olacağını söylemekle yetindi.Bu haber 691 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,655 µs