En Sıcak Konular

Türkiye'den Irak'ta petrol atağı

18 Mayıs 2010 12:17 tsi
TPAO, Bağdat’ın güneyindeki petrol yataklarının geliştirilmesi anlaşmasını imzaladı.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Çinli ortağı CNOOCI International şirketi ile birlikte, Bağdat’ın güneyindeki Misan ilinde bulunan petrol yataklarının geliştirilmesi anlaşmasını imzaladı.

Irak Petrol Bakanlığı’nda düzenlenen ve TPAO adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Uysal ve Yönetim Kurulu üyesi Genel Müdür Yardımcısı Besim Şişman’ın anlaşmaya imza koyduğu törende, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani de hazır bulundu. Petrol yataklarının geliştirilmesi anlaşması, Buzurgan, Fekke ve Ebu Gırab adlı üç sahadan oluşuyor.

20 YILLIK ANLAŞMA

Bakan Şehristani, “Misan petrol sahalarının geliştirilmesi projesinin Haziran 2009’da ihaleye çıkarıldığını belirterek, “O dönemde bu ihaleye tek Çinli şirket katılmıştı. Irak Petrol Bakanlığı, petrolün çıkarma bedelini varil başına 2 dolar 30 sent olarak belirlemişti. Fiyatta anlaşma sağlanamadığı için ertelenmişti. Geçen günlerde Çinli şirket ve TPAO, aralarında sağladıkları ortaklık neticesinde Irak Petrol Bakanlığı’nın teklif ettiği ücreti kabul ettiler ve anlaşma imzalandı” diye konuştu.

Anlaşmanın 20 yıllığına geçerli olduğunu ve ilerde anlaşma sağlanırsa uzatılabileceğini kaydeden Şehristani, petrol yataklarındaki rezervin 8 milyar varil, üretilebilir rezervin ise 2 milyar 200 milyon varil olduğunu ve 6 yıl içinde günlük üretimin 450 bin varile çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti. TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal Irak’ın petrol üretimine katkıda bulunacaklarını, başka anlaşmalara da imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

bugün

 

 
Bu haber 495 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,300 µs