En Sıcak Konular

Karekod sisteminde büyük açık

18 Mayıs 2010 12:09 tsi
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ilaçta kayıtdışılığı önlemek için başlattığı karekod sistemi büyük açıklar veriyor.

İlaç ve eczacılık çevrelerinin verdiği bilgiye göre, sistem elden satılan ilacın hem devlete hem vatandaşa fatura edildiğine dikkat çekiyor. Buna göre doktor reçetesi olmadan vatandaşa satılan ilacın kimlik numarasının bulunduğu karekod kopyalanıp başka bir kişi adına tekrar yazdırılarak devlete fatura ediliyor. Bu ilaçtan art niyetli eczane çalışanlarının ceplerini dolduracağı uyarısı yapılıyor.

İlaç Takip Sistemi (İTS), 16 Mayıs Pazar günü itibariyle başladı. Sisteme göre her ilacın bir kimlik numarası bulunuyor. Eczanelerdeki barkod okuyucularla okunan kimlik numaralarıyla sahte kupürlü ilacın sisteme girmesi önleniyor. Büyük kolaylık olarak sunulan sistem ilk mesai gününde sürekli kilitlenirken hastalar ilaçlarını gecikmeli aldı. Bu sabahtan itibaren ise sistem ağırda olsa çalışıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ise karekodlu ilaç satışında geriye dönüş olmayacağını, teknik sorunların ilerleyen günlerde çözülerek kayıtlı ilaç satışına geçileceğini belirtti.

Sistemin genel itibariyle ilaç piyasasını düzenleyeceğini belirten eczane çevreleri ise bazı açıkları da dile getiriyor. Bugün itibariyle bir ilaç aynı karekodla birden fazla hastaya yazılabiliyor. Sistem buna izin veriyor. Bu durumda art niyetli kişilerin aynı ilacı birden fazla hastaya fatura ederek Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan defalarca para alacağına dikkat çekiliyor. SGK yetkililerinin bu duruma geçici izin verdiği belirtilirken, sistemdeki yoğunluğun azalmasıyla bir ilacın birden fazla hastaya verilmesinin önleneceği kaydediliyor.

İLAÇLARIN YÜZDE 20'Sİ ELDEN SATILIYOR

İTS'nin ve karekodlu ilaç satışının en büyük açığı olarak ise elden satılan ilaçlar gösteriliyor. Türkiye'deki ilacın yüzde 20'sinin elden satıldığını vurgulayan ismini vermek istemeyen bir eczacı, elden satılan ilaçların hem vatandaşa hem SGK'ya fatura edildiği yönünde uyarıda bulunuyor. Aynı eczacı durumu şöyle özetliyor: "Herhangi bir antibiyotiği parasıyla satın alan vatandaşa ilaç veriliyor. Bu ilacın kutusundaki karekod kopyalanıp ya da bilgisayarda okutulup sisteme kaydediliyor. Ardından aynı ilaç bir doktora başka bir hasta ismine yazdırılarak devlete fatura ediliyor. Sistem bunu nasıl takip edecek ya da yakalayacak bilmiyoruz." Söz konusu sıkıntı çözülmeden sistemin hedeflediği ilaçta yolsuzluğu önleme iddiasının boş çıkacağı kaydediliyor.

cihan
 Bu haber 534 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,884 µs