En Sıcak Konular

CHP'de son gelişme

18 Mayıs 2010 11:32 tsi
CHP İl Başkanları toplantısı genel merkezde başladı.

CHP'nin 22-23 Mayıs tarihinde yapılacak kurultayı öncesinde il başkanları genel merkezin çağrısıyla bir araya geldi.

Kurultay sürecinin değerlendirileceği toplantıda, CHP'deki genel başkanlık tartışmalarına ilişkin il başkanlarının eğilimlerinin de ortaya çıkması bekleniyor.

Bu arada il başkanları genel merkeze gelişlerinde gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bazı il başkanları gazetecilerin soruları karşısında genel başkanlık konusundaki görüşlerini açıklarken, İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, sorulara ''teşekkür'' ederek karşılık verdi.

CHP Sözcüsü ve Genel Sayman Mustafa Özyürek, il başkanları toplantısına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yılmaz Ateş, 'Önder Sav bizi sırtımızdan bıçakladı' diye açıklamada bulundu. Siz de aynı kanaatte misiniz'' sorusu üzerine, kurultay öncesinde bu tip tartışmaları gereksiz bulduğunu söyledi.

Özyürek, bugün kurultaydan sonraki en önemli kurul olan il başkanları toplantısının yapılacağını ve kurultayın değerlendirileceğini belirterek, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin büyük çoğunluğunun oyuyla dün yaptıkları açıklamada Baykal'ın göreve dönmesini istediklerini ifade etti.

''KOMPLONUN İÇİNDE GİBİ DÜŞÜNMEYİZ''

''Sayın Baykal'ın göreve dönmesini talep etmemiz Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı olduğumuz için değil...'' diyen Özyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir haksızlığa uğramıştır Sayın Baykal, komploya uğramıştır. Bu komployu püskürtmek, bu komploculardan hesap sormak için Deniz Baykal'ın tekrar göreve gelmesinin daha doğru olacağını ifade ettik. Elbette Deniz Baykal'ın tecrübesiyle, birikimiyle, laik demokratik cumhuriyeti savunmadaki azmiyle daha etkili olacağını düşünüyoruz. Kurultay süreci demokratik bir süreçtir. Sayın Kılıçdaroğlu da aday olduğunu ifade etmiştir. Sayın Genel Başkan nasıl bir değerlendirme yapar, o kendi takdirlerindedir. Biraz sonra il başkanları da bu konudaki görüşlerini ifade edecekler.

Dün de ifade ettim, biz komplo derken hükümet tarafından Deniz Baykal'a yönelik düzenlenmiş komployu kastettik. Yoksa arkadaşlarımızın farklı bir tavır alması, Sayın Kılıçdaroğlu'nu desteklemiş olması nedeniyle bir komplonun içinde gibi bir değerlendirme, bizim kesinlikle düşünmediğimiz bir nitelemedir. Şimdi il başkanlarımız değerlendirmesini yaparlar, ona göre yolumuza kurultay olarak devam ederiz. Bu tür tartışmalara girmeyi doğru bulmuyorum. Dün beraber çalıştığımız arkadaşlarımıza bir gün sonra farklı farklı suçlamalar doğru değildir.''

Bir gazetecinin, ''Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklamasının ardından Baykal ile ilgili ifadeler medyada yer aldı'' sözleri üzerine Özyürek, ''Bilemiyorum, kendisi değerlendirmeleri yapar, kendi açıklamalarını yapar. En doğrusu odur. Şimdi il başkanlarımız örgütlerinin de görüşlerini, değerlendirmelerini alarak, görüşlerini ifade edeceklerdir. Önemli olan kurultayın sahibi örgütün konuşmasıdır'' dedi.

Özyürek, ''Genel başkanlık yarışına iki isim mi girer'' sorusu üzerine, bunun Deniz Baykal'ın takdiri olduğunu belirterek, ''Biz değerlendirmemizi yaptık, talebimizi ortaya koyduk. Sayın Baykal önce kendi kişisel konumu itibariyle bunu değerlendirecektir. Partinin geldiği nokta itibariyle bu değerlendirmeyi yapacaktır'' diye konuştu.

''KOMPLOYLA KENARDA KALMAMALI''

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de toplantıya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Amaçlarının, partilerinin birliği ve bütünlüğü olduğunu, Deniz Baykal'ın da bunu ifade ettiğini vurgulayan Sevigen, yaşananın bir süreç olduğunu ve herkesin aday olma hakkı bulunduğunu söyledi.

CHP'nin demokratik bir parti olduğunu, herkesin düşüncelerini net olarak ifade ettiğini belirten Sevigen, şöyle konuştu:

''Destekleyen de olur, 'beklesin' diyenler de olur, 'bir başka adayım' diyenler de olur ama 'CHP Genel Başkanı'na yapılan komplonun hesabı sorulsun' diyen kesim de var. Ben de onlardan bir tanesiyim. Yapanın yanına kar kalmasın düşüncesindeyiz. CHP Genel Başkanı siyasetten ayrılacaksa, şanıyla, şerefiyle... Böyle bir iftirayla, komployla kenarda kalmaması gerekir diye düşünenlerden biriyim. Bu bakımdan Deniz Bey dönsün diye elimizden gelen gayreti gösteriyorduk ama kendisinin düşüncesi 'gelmeyeceğim' dedi. İl başkanları ne der, bekleyeceğiz, göreceğiz. Mühim olan partinin birliği, bütünlüğüdür. CHP dimdik yoluna devam edecektir, hiçbir bölünme olmayacaktır.''

Sevigen, bir gazetecinin, Yılmaz Ateş'in, Önder Sav'a yönelik sözlerini hatırlatması üzerine, şunları söyledi:

''Bir yetki alıp da eğer beraber çalıştığınız insanlara haber vermeden bir başka oyun içerisine, bir başka ekibin içine girerseniz, bunun Yılmaz Bey'in söylediğinden farklı bir lafı olmaması gerekir. Hem 'yıllardır beraber olduk' diyeceksiniz, hem de bilgisi, düşüncesi olmadan arkadan vuracaksınız. Bu hoş değil. Siyasette düşersiniz, kalkarsınız; kaybedersiniz, kazanırsınız ama geriye dönüp baktığınız zaman belli bir yaşa gelmiş insanların, uzun süre beraber olmuş insanların onlar zor durumdayken kendisine sahip çıkmış insanların böyle bir anda 'ben burada kalayım' diye arkadaşlarını vurması, yaralaması hoş değil. Ve göreceksiniz, yıllar geçse de yaptığınız iyi, kötü her şey unutulur ama eğer ihanet ettiyseniz, birisini arkadan vurduysanız o hiç unutulmaz. İnsanların siyasi hayatında bir leke olarak, kambur olarak sırtlarında kalır.''

''ADAYLIK İHANET DEĞİLDİR, HERKES ADAY OLABİLİR''

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin de yakın çalışma arkadaşı olduğunu ve adaylığına karşı olmadığını belirten Sevigen, Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığı kazanması halinde başarılı olması dileğinde bulundu.

Sevigen, bir gazetecinin, ''Adaylık ihanet mi'' sorusunu, ''Olur mu, ne münasebet. Adaylık ihanet değildir. Başkası da aday olabilir, Kemal Bey de aday olabilir. Biz başka bir konuyu değerlendiriyoruz. Adaylık konusunda bir problem yok, herkes aday olabilir. CHP adaysız kalmaz, mutlaka biri genel başkan olup yola devam edecek'' diye yanıtladı.

Mehmet Sevigen, ''Deniz Baykal'a yapılan komploda parti içinden birilerinin parmağı olabilir mi'' sorusu üzerine de, ''CHP'de parti içinden Deniz Baykal'a komplo yapılacağına inanmıyorum. Deniz Baykal'ın başında olduğu bir CHP'de komplo daha kolay ortaya çıkar diye düşünüyordum ama bunu Deniz Baykal bilir'' dedi.

DENİZ BAYKAL'DAN MESAJ

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İl başkanları toplantısına gönderdiği mesajda, ''İl başkanlarımızdan CHP'nin birliğini, bütünlüğünü gözetecek bir dayanışma içinde yeni yönetimin oluşmasına el birliğiyle destek olmalarını, katkıda bulunmalarını bekliyorum'' dedi.Bu haber 726 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,852 µs