En Sıcak Konular

Facebook'ta büyük tedirginlik....

18 Mayıs 2010 10:10 tsi
Facebook’un gizlilik seçenekleri konusunda yaptığı değişikliklerin ardından ‘anti-Facebook’ gruplarının her geçen gün daha da güçlendiği belirlendi.

Güvenlik ayarlarının hem karışık olduğunu hem de Facebook’un gizlilik konusunda yeterli güvenliğe sahip olmadığını savunan kullanıcıların, gruplar kurarak toplu halde Facebook’tan çıkmayı planladığı belirtildi. Kullanıcılara 50 farklı seçenek ve kullanıcının isteğine göre 170 farklı şekilde kişiselleştirebilme imkanı tanıyan yeni gizlilik ayarlarının ardından profilini kapatan kullanıcı sayısının oldukça arttığı ortaya çıktı. Facebook’un kullanıcılarına sunduğu gizlilik politikasından memnun olmayan bir grup, dünyaca ünlü arkadaşlık sitesini protesto etmek amacıyla dünya genelindeki Facebook kullanıcılarını bir araya getiriyor.

Gizliliğe saygı duyulmuyor

QuitFacebookDay.com adlı sitede, 31 Mayıs’ta Facebook’taki hesaplarını donduracak olan üye sayısının ilk günden 780’i geçtiği belirtildi. Sitede “Eğer siz de Facebook’un size, kişisel bilgilerinize ya da internetin geleceğine saygı duymadığını düşünüyorsanız, bize katılın” mesajı verildi. ABD’li 4 üniversite öğrencisi de Facebook’un son dönemlerde artan kişisel gizlilik tartışmalarına karşı, her kullanıcın hangi bilgilerini ne şekilde paylaşacaklarına karar verebilecekleri, açık kaynak kodlu, Diaspora adını verdikleri bir sosyal ağ alt yapısı oluşturacağını açıkladı. Başlattıkları bağış kampanyasıyla bu 10 bin dolara ulaştıkları taktirde yaz tatilinde Facebook’u bitireceklerini açıklayan bu grubun şimdiden 100 bin dolar topladığı belirlendi.

bugünBu haber 506 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,547 µs