En Sıcak Konular

Endişeli bekleyiş devam ediyor

18 Mayıs 2010 09:10 tsi
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü'ne bağlı Karadon Müessese Müdürlüğü'nde, 30 işçinin mahsur kaldığı grizu patlamasıyla ilgili arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Dün saat 13.28'deki grizu patlaması sonucu 11 işçi hafif yaralanırken, galeri açma çalışmaları yapan Yapıtek firmasına ait 30 işçi patlamanın meydana geldiği Eksi 540 kodunda mahsur kaldı.

Olayın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, beraberlerinde yöre milletvekilleri Köksal Toptan, Fazlı Erdoğan, Polat Türkmen ve Vali Erdal Ata, patlamanın meydana geldiği Karadon Müessese Müdürlüğü'ne giderek yetkililerden bilgiler aldı. Heyet, kriz merkezinde durum değerlendirmesi yaptı.

Bakanlar daha sonra Gelik İşletme Müdürlüğüne de gelerek, göçük altında mahsur kalan işçilerin yakınları ile bir süre görüştü.

ÜÇ BAKAN DA OLAY YERİNDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, konuyla ilgili olarak, ''Bu kazanın meydan gelişiyle ilgili henüz elimizde tüm kamuoyuyla paylaşabileceğimiz bilgi yok. İnşallah buradan iyi haberlerle ayrılmayı ümit ediyorum. Saat 12.59 civarında burada ölçüm yapılmış. Otomatik gaz ölçüm cihazlarında gaz oranı çok normal görünüyor. Saat 13.03 civarında aşağıda galeri açarken aşağıda dinamit patlatılıyor. Dinamit patlatıldıktan sonra ölçüm yapılıyor. Metan gazı oranının yüksek olduğu tespit ediliyor. O süreçten itibaren çalışma bırakılıyor. Elektrikler kesiliyor ve beklenilmeye başlanıyor. Saat 13.24'de tekrar ölçüm yapılıyor. Ölçümde bütün değerler normal çıkıyor. Ama 13.28'de patlama meydana geliyor. Bu patlamanın meydana geldiğine yönelik ayrıntılı bilgi elimizde yok'' dedi.

Bakan Dinçer, maden ocağının kamu işletmesi olması dolayısıyla iş güvenliği açısından da her türlü tedbirin alındığını belirterek, şunları söyledi: ''En son 22 Ekim'de denetimlerimizi yapmışız. Bu denetimlerde iş güvenliğini tehdit eden herhangi unsura rastlanmamış. Sadece müfettişlerimiz tahkimat planına ve yönergelere uygun çalışma talebinde bulunmuşlar. Onun dışında her şey normal gözüküyor. Dolayısıyla patlamanın sebeplerini görme noktasında biraz zamana ve özellikle çöküntüler kaldırıldıktan sonra yapılacak incelemelere ihtiyacımız var."

Dinçer, bir gazetecinin, "yaşanan grizu patlaması mı?'' sorusu üzerine, ''Maden ocağındaki patlama grizudan kaynaklandı, 30 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor. Tam tespit yapıldı, 30 arkadaşımız aşağıda'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ise, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, kazanın vuku bulduğu andan itibaren yoğun bir çaba içerisinde olduklarını anlattı. Üzüntülü bir iş kazasıyla karşı karşıya olunduğunu anlatan Yazıcı, şöyle konuştu: ''Umuyorum bu çalışmalar çok kısa zamanda erişimi sağlar. Yer altındaki arkadaşlarımıza sağlık ve selamet diliyorum. Vatandaşlarımıza ve ailelerine de metanet diliyorum. Allah bu tür kazalardan hepimizi korusun''

OCAKTA MAHSUR KALAN 30 İŞÇİNİN İSİMLERİ

Adem Çengel, Ahmet Karabektaşoğlu, Dursun Kartal, Erdem Alkin, Ekrem Akkaya, Engin Düzcük, Erkan Taşdemir, Erman Çaylıoğlu, Hasan Akbaba, Hasan Ersin, Hüseyin Arslan, İlker Bebek, İsmail Fidan, Kadir Ötgüç, Koray Kebabcı, Murat Özbay, Mustafa Zoroğlu, Ramazan Bakıroğlu, Ramazan Yavuz, Sabri Özdal, Sadık Kocakaya, Samet Aydın, Serkan Yılman, Şahin Ataman, Şahin Tavukçu, Şeref Akdoğan, Tarık Candemir, Veli Akyüz, Volkan Candemir ve Yunus Emekçi

Patlamada hafif yaralanan 11 kişinin isimleri:

Hayri Çınar, Uğur Sayın, Ceyhan Girgin, Tuncay Kahveci, İlhan Toprak, Kemal Aydın, Halil Çamlı, Yüksel Yirmibeşcik, Şuayip Akdögel, Ekrem Güneş ve Hakan Somun.

OLAY

Alınan bilgiye göre, patlama sonucu Karadon Yeni Kuyu vinci devre dışı kalırken, binanın camları parçalandı ve çatısı hasar gördü. İlk belirlemelere göre, kafes ile yukarıya çıkan TTK işçilerinden 11 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Eksi 560 kodunda Yapıtek firmasına ait galeri sürme çalışması yapan 30 işçi, patlamanın meydana geldiği yerde mahsur kaldı. Telefon bağlantısı kesildiğinden kendileriyle irtibata geçilemedi. Asansörün patlama nedeniyle devre dışı kalması sonucu kurtarma çalışmaları yapılamadı. Hazırlanan tahliye ekipleri Gelik 75. yılı Cumhuriyet Kuyusuna yönlendirilerek, oradan patlamanın meydana geldiği yere ulaşmaya çalışıyorlar.

cihan

 Bu haber 490 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,497 µs