En Sıcak Konular

'Karekod' sistemi yoğunluktan kilitlendi

18 Mayıs 2010 08:20 tsi
Pazar günü uygulamaya konulan İlaç Takip Sistemi (İTS), ilk iş gününde yoğunluktan dolayı kilitlendi.

Günde 3-4 milyon işlemin yapıldığı sisteme 24 bin eczane aynı anda yüklenince bilgisayar ağı sık sık arızalandı. Birçok hasta ilacını alamazken, eczaneler tanıdıkları müşterilere eskiden olduğu gibi kupür kesip ilaç verdi. Bununla birlikte sistemi kilitleyen ikinci ana faktör ise ilaç firmaları oldu. Firmaların 'Karekod' yapıştırdığı birçok ilacın Sağlık Bakanlığı'nın sistemine kaydedilmemesi krize sebep oldu. "İlaçta karekod var; ancak İTS'de kayıtlı görünmüyor." diyen eczaneler ne yapacağını şaşırdı. Türk Eczacılar Birliği'ne (TEB) göre, bu ilaçların oranının yüzde 70 civarında olması dikkat çekti. Sistemde ertelemenin söz konusu olmayacağını söyleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri ise sorunun geçici olduğunu belirtiyor.

Sistemin hayata geçirildiği pazar günü ciddi bir sıkıntı yaşanmamıştı. İlk iş günü olan dün eczaneler hastalara ilaç vermekte zorlandı. İstanbul'da eczacılık yapan Hakan Vural, dün sabahtan itibaren karekodu olan hiçbir ilacı sisteme onaylatamadığını belirtti. "Sistem çoğu kez çalışmadı. Çalıştığı zamanlarda da kilitlendi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz." ifadesini kullandı. Diğer bir temel soruna sistemin tanımadığı ilaçların sebep olduğunu kaydeden Vural, "İlaç firması kutuya geçici karekod yapıştırmış; fakat sisteme girdiğimizde ilacın Sağlık Bakanlığı'nda kaydı yok. Bu durumda o ilacı fatura edemeyiz." dedi. Başka bir eczacı ise sisteme giremediği için karekodlu ilaçları kupürleri ile birlikte kesip, hastaya verdiklerini ve daha sonra sisteme gireceklerini ifade etti.

Türk Eczacılar Birliği, 81 ilden aldığı bilgilere göre İlaç Takip Sistemi'nin çalışmadığını açıkladı. Eczanelerde hastaların mağdur edildiğini belirten TEB şu açıklamayı yaptı: "Sistem, uygulamanın başladığı pazar günü çalışmış; ancak bu sırada da çok ciddi aksamalar tespit edilmiştir. Sistemin çalışmaması ve çalışır durumdayken de altyapı ve ilaç firmalarının eksik bilgi girmesinden kaynaklı sorunlar, hastalarımızın ilaca ulaşmasını engellemektedir. Vatandaşların ilaca ulaşımının aksamasında eczacılarımızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır." Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İTS'deki sorunların bugün yarın çözüleceğini açıkladı. Eczacılara çağrıda bulunan Dinçer, "Hiçbir hastamızı geri çevirmesinler ilaçsız bırakmasınlar. İlaçların kare kodlarını kaydediyorlarsa daha sonra ödeme yapacağız." dedi.

'Gerekli altyapı oluşturulmadı'

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör ise gerekli altyapı oluşturulmadan 'Karekod' uygulamasına geçildiğini savundu.Dün öğle saatleri itibarıyla hiçbir eczaneden ilaç verilemediğini ifade eden Güngör, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bugün eczacılar olarak tepkilerini çok farklı bir şekilde dile getireceklerini kaydetti. Semih Güngör, "İstanbul Eczacı Odası olarak oluşturulan 'Kriz Komitesi' gelişmeleri takip ediyor. Zaman zaman kilitlenmeler oldu. Sorumluları göreve çağırıyoruz." dedi.

zamanBu haber 494 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,439 µs