En Sıcak Konular

Medvedev'den vizesiz dönem hedefi

12 Mayıs 2010 19:51 tsi
Medvedev'den vizesiz dönem hedefi
Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılmasının bir başlangıç olduğunu söyledi. Medvedev, "Uzun vadede vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

Rixos Ankara Otel'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkiye Rusya İş Forumu'na katılan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, önemli açıklamalarda bulundu. İki ülkenin potansiyelinde 100 milyar dolar ticarete ulaşmak bulunduğu bilgisini veren Medvedev, "Burada bulunun herkes 100 milyar dolara ulaşmak için çaba harcayacaktır." diye konuştu.

Tekstil, gıda, kimya, kereste, tarım alanlarının önemli işbirliği alanları olduğunu vurgulayan Medvedev, "Bugün birçok önemli kararın altına imza atıldı müstesna anlaşma oldu. Elektronik sanayi alanında işbirliği alanları bulunuyor. Tabii ki ciddi işbirliği anlaşması yapılan alanları göz ardı edemeyiz. Vizeler kaldırılmış oldu. Tatile gelen insanların önemli bölümü için vize kaldırıldı. Bu bir başlangıç uzun vadede vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesi yaptı.

RUBLE-TÜRK LİRASIYLA TİCARET, ORTAK BANKALAR

Yapılanların yanı sıra bazı sorunlarda bulunduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, bunlara gümrük duvarları ve dövize bağımlılığı örnek gösterdi. Ticarette doların aksadığına dikkat çeken Medvedev, "Köklü bir şekilde milli dövizimizi kullanmayı geliştirmeliyiz. Çin tecrübesi bu alanda çok yaygın. Ticaret hacmimizin önemli bölümünü ruble ve Türk lirasıyla yapmanın yolunu bulmalıyız. Ortak banka kurulması lazım. Ortak bankalar olması lazım. 100 milyar dolarlık ticaret demek kendine özgü bankacılık istemekte. Kota sorunları var. Lojistik merkez sorunu var. Liman kapasiteleriyle ilgili sorun var." şeklinde konuştu.

cihanBu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,014 µs