En Sıcak Konular

Büyük skandal: O kadar güvenliği nasıl atlattı?

12 Mayıs 2010 17:47 tsi
Büyük skandal: O kadar güvenliği nasıl atlattı? Son dönemde artış gösteren terör saldırısı girişimlerinin ardından özellikle havaalanlarındaki güvenlik önlemleri had safhaya çıkarılan ve yurt dışından gelen yolculara adeta "cüzzamlı" gibi davranılan ABD'de büyük bir skandala imza atıldı.

ABD'nin New York kentindeki JFK Havalimanı'ndan Egyptair'e ait bir uçakla Mısır'ın başkenti Kahire'ye gelen bir yolcunun bavulunda bir cephane dolusu silah bulundu. Güvenlik güçleri tarafından hemen gözaltına alınan Mısır asıllı ABD vatandaşı yolcunun geniş güvenlik önlemlerine rağmen nasıl olup da uçağa bindiği ise bilinmiyor.

AFP haber ajansına konuşan havalimanı güvenlik birimi kaynakları, Mısır kökenli Amerikalı akademisyen Muhammed İbrahim Marai'nin sinirli davranışlarından şüphelenen polisin bavulunda yaptığı kontrolde metal kutulara saklanmış 2 silah ve 250 mermi bulunduğunu, bavulun bir cebinde de 2 kılıç, 5 hançer ve 2 bıçak ele geçirildiğini belirtti.

Marai hakkında soruşturma başlatılırken, bu kişinin silahlarının Kahire'ye gelişinden önce nasıl olup da bulunamadığı araştırılıyor.

11 Eylül eylemlerinin ardından ABD'nin en sıkı güvenlik güvenlik uygulamalarına sahip havaalanlarından biri haline gelen JFK'deki güvenlik önlemleri, bu ay başında New York'un ünlü Times Meydanı'ndaki bombalı saldırı girişiminin ardından had safhaya çıkarıldı.

ABD havaalanlarındaki güvenlik önlemlerinin artırılmasına neden olan bir başka gelişme ise geçtiğimiz Aralık ayında Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in üzerindeki kimyasal patlayıcılarla Amsterdam-Detroit uçağını havaya uçurmaya çalışırken yakalanması olmuştu.

CihanBu haber 716 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,233 µs