En Sıcak Konular

Tayland’da şer’i mahkemeler kuruluyor

12 Mayıs 2010 17:42 tsi
Tayland, Ezher’in desteğiyle şeriat mahkemeleri kuracak. Mısır müftüsü Ali Cuma, geçtiğimiz yıl Tayland’a bazı vaatlerde bulunmuştu.

Tayland, dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olan Ezher’den alacağı destekle Budist Üniversite öğrencilerine İslami eğitimi verecek. Ülkenin güneyinde de şeriat mahkemeleri kurulması planlanıyor. Diğer yandan Mısır Müftülüğü, Tayland’da şer’i fetvalar vermekle yetkili din adamlarının ülkelerinde verilen eğitimden faydalanmasından büyük memnuniyet duyacaklarını dile getirdi.

Tayland’ın Mısır’daki büyükelçisi Chalit Manitikul ülkesinin, Ezher’in yardımıyla Tayland’ın güney eyaletlerinde şer’i mahkemeler kurmak istediğini açıkladı. Büyükelçi, Mısır Cumhuriyeti Müftüsü Ali Cuma ile yaptığı görüşmede, müftülüğün Budist üniversite öğrencilerin İslam’ı tanımaları gayesiyle düzenlenecek ve İngilizce olarak verilecek altı aylık kursa yardım sunacağını belirtti. Buna ek olarak Budist Üniversite’ye İslam’ı açıklayan bir dizi İslami kitap verilecek. Bu şekilde geçen yılın ortasında Tayland’ı ziyaret ederek vaatte bulunan Müftü Cuma, Tayland’a vermiş olduğu sözün ilk aşamasını gerçekleştirmiş olacak.

Mısır Müftüsü ayrıca Mısır Müftülüğü’nün şu sıra düzenlediği eğitim programına Güney Tayland’dan şer’i fetvalar alanında görev yapanlardan da katılım olmasını memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti. Bu programın eğitimi, Ezher Üniversitesi’nde ya da dengi başka bir üniversitede şeriat külliyesi bitirildikten sonraki 3 yıl boyunca verilmektedir. Zira müftüler fetva verme becerisi ve kitle iletişimi bilimleri üzerine eğitilir.Bu haber 504 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,422 µs