Kesinlikle istemiyoruz | " /> Kesinlikle istemiyoruz | "/>

En Sıcak Konular

Erdoğan: Kesinlikle istemiyoruz

12 Mayıs 2010 15:28 tsi
Erdoğan: Kesinlikle istemiyoruz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'daki nükleer programla ilgili olarak tavırlarının net olduğunu belirterek, ''Biz bölgemizde kesinlikle bir nükleer silah istemiyoruz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun, 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediğini belirterek, ''Çünkü her iki tarafta da bu irade mevcut'' dedi.

Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Başbakanlık Merkez Bina'daki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ikili anlaşmaların yapıldığı törende bulunduktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, dost ve komşu Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Medvedev ile çok verimli görüşmeler gerçekleştiğini belirterek, bugün iki ülke arasında toplamda 17 anlaşmanın imzalandığını anımsattı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

''Tabii bu anlaşmaların, enerjiden tarıma, bunun yanında vize ki yine en önemli adımlardan bir tanesi oldu... Halklarımızın kaynaşması noktasında, Türkiye-Rusya arasında bu ilişkilerin çok daha seri ki bu ilk adımdır, onu da söyleyeyim aramızda bu mutabakat da var...

Bu 1 ay ile başlayan süreç, ileride başarılı olmamız halinde inşallah daha uzun süreli olarak gelişecektir. Bu tabii turistik noktada, bunun yanında gerek iş adamlarımızı, bilim adamlarımızın, gerek sanatçılarımızın her türlü giriş çıkışlarını kolaylaştıran bir süreç oldu. Tabii enerjide bugün çok önemli bir adımı attık. O da nükleer enerji noktasında bugün imzalar atılmış oldu. Şimdi parlamentoya bunu götürmek suretiyle parlamentolarımızdan geçireceğiz ve böylece hükümetler arası bir anlaşma ile süreci başlatmış olacağız. Ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşallah inşasına başlanmış olacak.

Bütün bunlarla birlikte bu üst düzey işbirliği konseyinin ilk toplantısı oldu. Bununla geleceğe yönelik olarak, ilgili arkadaşlarımız ki bunlardan kastım icracı bakanlıklarımızı kast ediyorum. Dışişleri Bakanlıklarının sekretaryaları, bu süreci devam ettirecekler. Bu süreç içerisinde güncellemelerin yanında aynı zamanda birçok gelişmeler de bu süreç içinde olabilecektir. Yine bu süreç içinde bizler de en az yılda bir kez karşılıklı bir araya gelme fırsatını bulacağız.''

Bu adımla birlikte, iki ülkenin yarına olacak pek çok adımları attıklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Pek çok projenin daha etkili hale gelmesini sağlayacak adımları gerçekleştiriyoruz. Tabii bu, bir üst düzey işbirliği konseyinin oluşturulması olduğu için bakanlarımızın birbirleriyle sık işbirliği ile 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine de ulaşmayı hedefliyoruz. Her ne kadar 2008'de 38 milyar doları yakalayıp, 2009'da dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle bir düşüş yaşandıysa da bu yılın ilk aylarındaki olumlu gelişmelerle birlikte inanıyorum ki önümüzdeki 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık hedefi yakalayacağız. Çünkü her iki tarafta da bu irade mevcut. Bu iradenin mevcut olması sebebiyle de buna mani bir hal kesinlikle yok. Bir değer husus da çok çok önemli. Enerji'de Güney Akım, Mavi Akım, bunun yanında Samsun-Ceyhan ham petrol boru hattının yapımı ve yine rafinerinin kurulması adımları çok büyük önem ifade ediyor. Bu adımların atılmasıyla birlikte ve doğal gazda özellikle transit bir üs olması nedeniyle Türkiye, buradaki önemini çok daha farklı bir konuma taşımış olacaktır. Buradaki dayanışmamız Rusya Federasyonu ile çok büyük önem kazanıyor.''

Bugün aynı zamanda iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisisin 90. yılı olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, böyle anlamlı bir günde bu anlaşmaların imzalanmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Türk müteahhit firmalarının Rusya'da çok çok fazla iş yaptığını bildiren Başbakan Erdoğan, Kazan Üniversite Oyunları ile Soçi Kış Olimpiyatları'nın yapılacağını söyleyerek, ''Türk müteahhitlerinin buralarda kendilerini göstermelerini ve müşterek bir yatırımlar içerisinde yerlerini almaları bakımından önemli bir fırsat diye düşünüyorum'' dedi.

Erdoğan, Medvedev'e ilişkilerin zenginleştirilmesine katkılarından dolayı ziyaret için teşekkür etti.Bu haber 653 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,060 µs