En Sıcak Konular

'Et ithalatını spekülatörleri terbiye etmek için yapıyoruz'

12 Mayıs 2010 10:19 tsi
Tarım Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, et ithalatını spekülatörleri terbiye etmek için yaptıklarını söyledi.

Kurban Bayramı sonrası ahırları dolaşarak sayım yaptıklarını ifade eden müsteşar, "2 milyon 99 bin besi hayvanı olduğunu gördük. Kısa süre sonra yapılan sayımda besideki hayvan sayısının 100 bin arttığını gördük. Tek başına bu bile 500 bin ton et demektir. Samanlıklar bile hayvan doldu." dedi. Yeterli hayvan sayısına rağmen spekülatörlerin fiyat yükselttiğini belirten Mirmahmutoğulları, çiftçinin, besicinin ve vatandaşın memnun kalacağı bir fiyat oluşturmaya çalıştıklarını dile getirdi.
 
20 Mayıs'ta Et ve Balık Kurumu 8 bin tonluk et ithalatı ihalesine çıkacak. Kırmızı etteki yüksek fiyatları aşağı çekmek verilen bu ithalat izni üretici ve besiciyi tedirgin etti. Tarım Bakanlığı Müsteşarı ise ithalatın asıl amacının fiyatları makul seviyeye indirmek olduğunu belirtti. Et fiyatlarının yükselmesinde ya spekülatif hareketlerin ya da yetersiz hayvan varlığının etkili olabileceğini kaydeden Mirhammutoğulları, Türkiye'nin hayvan varlığının az olmadığını vurguladı. 2002 yılında besisini tamamlamış bir hayvanın karkas ağırlığının 185 kilo iken, 2009 rakamlarının 215 kiloya çıktığını aktardı. Hayvan başına 80 kiloya yakın karkas et artışı sağlandığını söyleyen Müsteşar, "Kırmızı ette 1 milyon koyunla beraber 1 milyon 100 bin ton dolayında bir kırmızı et üretimi var. 2002 yılında büyükbaş hayvancılıkta 50 baş ve üzeri işletme sayısı 4 bin 300 adet idi. 2009 yılında 18 bin 670 adete çıktı." diye konuştu.

Pirinçte yapılan fiyat oyununun ette de yapılmaya çalışıldığını kaydeden Mirmahmutoğulları, üreticiyi, besiciyi, sanayiciyi, tüccarları bütün tarafları üniversiteleri de dahil ederek topladıklarını fiyatları ve hayvan varlığını masaya yatırdıklarını dile getirdi. "Spekülatörler aşırı kazanacak diye, toplumun gıda ihtiyacı ile oynamasına göz yumulabilir mi. En son Atatürk Orman Çiftliği'nde de sayın bakanın da katıldığı bir toplantıda bütün taraflar fiyatın yüksekliğini kabul ediyor. İndirin diyoruz, kimsenin eli normal seviyeye indirmeye varmıyor." diyen Mirmahmutoğulları, 14-15 liralık fiyatın sektör için sürdürülebilir bir üretim olabileceğine işaret etti. Müsteşar, "Kıyma-kuşbaşıyı 18-19 lirayı makul kabul ediyorlar" dedi.

cihanBu haber 438 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,618 µs