En Sıcak Konular

Gözler 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde

12 Mayıs 2010 09:07 tsi
Erzurum 2. Ağır Ceza, Erzincan Ergenekon davasının Dursun Çiçek davasıyla birleştirilmesine karar verdi. Ergenekon Mahkemesi dosyayı incelemeye başladı.

Sanıkları arasında 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ve MİT görevlilerinin de yer aldığı Erzincan Ergenekon davasına bakan Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Taner Aksakal’ın, “dava dosyası Albay Dursun Çiçek’in de yargılandığı, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ davası ile birleştirilsin talebini kabul etti. Dosya İstanbul’a doğru yola çıkarken, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de bu karara katılırsa dosya Silivri’ye gelecek.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Ergenekon ana davası sanıklarıyla Erzurum’da yargılanan sanıklar arasında hukuki ve fiili bağlantılar var” gerekçesiyle verdiği birleştirme kararı dün Ergenekon ana davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 13. Ağır Ceza heyeti birleştirme talebini önümüzdeki günlerde görüşüp kararını verecek. Eğer Ergenekon ana davasına bakan mahkeme birleştirme kararını yerinde görüp onarsa sanıklar ve dava dosyası Siliviri’ye gelecek.

Tutuklu Sanık Başsavcı Cihaner’in avukatı Turgut Kazan, birleştirme kararına itiraz ederek dosyanın öncelikle Yargıtay’a gönderilmesi için mahkemeye başvurdu. Erzurum 2. Ağır ceza’nın ‘birleştirme’ kararının hukuka ve adil yargılanma hakkına açıkça aykırı olduğunu iddia eden Avukat Kazan, dosyanın önce Yargıtaya gönderilmesi yönünde yeni başvuru yaptıklarını açıkladı. Kazan ‘’Tam bir fiili durum yaratılmış ve dosya Yargıtaydan kaçırılmıştır’’ ifadesini kullandı.

Albay Çiçek’e ‘kuvvetli suç şüphesi var’ reddi

Demokrasiye Müdahale Eylem Planı’nın altında ıslak imzası bulunan Ergenekon tutuklusu Albay Dursun Çiçek’in tahliye talebi reddediydi. Ergenekon soruşturması kapsamında daha önce iki kez tutuklanan ancak her iki tutuklanmasının ardından birer günde tahliye edilen Albay Çiçek, bu kez tahliye alamadı. ‘’Ergenekon’un deşifere olmayan üyelerinin emriyle ıslak imzalı belgeyi hazırladığı’’ belirtilen Çiçek, hakkındaki ‘tutuklama’ kararı gereği 30 Nisan’da tutuklanmıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Çiçek, aynı gün avukatları aracılığıyla bir üst mahkeme olan 14. Ağır Ceza’ya tahliye talebinde bulunmuştu. Çiçek’in talebini değerlendiren heyet ‘’Kuvvetli suç şüphesi ve mevcut delil durumunu’’ dikkate alarak, tahliye talebini redetti. Çiçek 13 gündür Hasdal Askeri Cezaevi’nde bulunuyor.

star
Bu haber 498 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,594 µs