AYM savunması | " /> AYM savunması | "/>

En Sıcak Konular

Kılıçdaroğlu'ndan AYM savunması

2 Mayıs 2010 10:39 tsi
Kılıçdaroğlu'ndan AYM savunması 
CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, meclisten geçen anayasa paketini Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi...

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Demokratik yollarla hukuk sistemi içinde anayasaya aykırı ne varsa bunu Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Zaten başvurmasak biz suç işlemiş oluruz. Çünkü biz mecliste milletvekili olmadan önce ant içiyoruz'' dedi.
 
CHP Saruhanlı İlçe Başkanlığının davetlisi olarak Manisa'nın Saruhanlı ilçesine gelen Kılıçdaroğlu, Belediye Kültür Merkezinde ''Türkiye'nin Gerçek Gündemi'' konulu bir konuşma yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002 yılında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile birlikte bir televizyon programına katıldıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Televizyonda her iki genel başkan da söz verdi. Kim iktidar olursa milletvekili dokunulmazlığını kaldıracaktı. Aradan 8 yıl geçti ses yok. 1 Ekim 2002 Tayyip bey Amasya mitinginde şöyle diyor, 'Dokunulmazlık zırhına aday olmayan tek lider benim'. Çok güzel. Başbakan 20 Ekim 2002'de Mersin'de de halka şöyle sesleniyor, 'Kürsü dokunulmazlığının dışında diğer dokunulmazlıkların kaldırılmasından yanayız'. 24 Kasım 2002'de Başbakan şöyle diyor, 'Bu konuyu ilk birinci yılda düşünmüyoruz'. Başbakan 'ilk yıl düşünmüyoruz' dediği dokunulmazlığı 8 yıl oldu hala düşünmüyor.

Halkına yalan söyleyen bir siyasi lider, çağdaş, demokrat, eğitimli bir toplumda yeniden Başbakan olabilir mi? Elbette olamaz. Peki bizde nasıl oluyor? Ak Parti ne derse, bu ülkede tam tersi oluyor. Efendim, 'toplum örgütlü olacak', bilin ki sendikaların canını okuyacaklar. Efendim, 'demokrasi istiyoruz', bilin ki aydınları hapishaneye gönderecekler. Efendim bu ülkede gelir dağılımını dengeleyeceğiz, bilin ki gelir dağılımı bozulacak. Ne derlerse hep tersini yapıyorlar.''

Halkın çıkarlarına uyan her şeyi savunacaklarını, halkın çıkarlarına aykırı olan her şeye de karşı çıkacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bizim iktidar gibi gücümüz yok. Baskı kur, şiddet kur, medyayı baskı altına al şeklinde gücümüz yok. Demokratik yollarla hukuk sistemi içinde anayasaya aykırı ne varsa bunu Anayasa Mahkemesine götüreceğiz. Zaten başvurmasak biz suç işlemiş oluruz. Çünkü biz mecliste milletvekili olmadan önce ant içiyoruz. Anayasaya sadakatle bağlı olacağımıza namusumuz ve şerefimiz üzerine yemin ediyoruz'' diye konuştu.

Saruhanlı'daki programa CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP Manisa Eski Milletvekili Hasan Ören, CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, CHP Saruhanlı İlçe Başkanı Muharrem Ekici ve partililer katıldı.

aa
Bu haber 491 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,226 µs