En Sıcak Konular

Baykal'ın hastalığı ortaya çıktı

2 Mayıs 2010 10:15 tsi
Sağlığına özen gösteren CHP lideri Baykal’da, beklenmeyen bir rahatsızlık ortaya çıktı. Baykal’ın sol dizinde, tıpta ‘’Gonartroz’’ adı verilen “Kıkırdak erimesi” tespit edildi.

Sağlığına özen gösteren ve her gün spor yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’da, beklenmeyen bir rahatsızlık ortaya çıktı. Baykal’ın sol dizinde, tıpta ‘’ Gonartroz’’ adı verilen “Kıkırdak erimesi” tespit edildi. Gazeteport'un haberine göre, Ortopedi uzmanları Baykal’a ilk etapta, merdiven inip çıkmaması ve dizleri yoracak hareketlerden kaçınması önersinde bulundular. Baykal, sabah yürüyüşlerine ara verirken, önümüzdeki haftadan itibaren, daha kapsamlı bir tedaviye başlanacak.

72 yaşındaki CHP lideri, bu rahatsızlığını milletvekilleri ile sohbet ederken açıkladı. Baykal, sol dizini göstererek “Şimdi de kıkırdak erimesi çıktı” dedi ve bu sorunla ilgili olarak milletvekili arkadaşlarından doktor tavsiyesinde bulunmalarını istedi. Aralarında CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, İzmir milletvekili Abdurrezzak Erten ile Kayseri milletvekili Dr. Şevki Kulkuloğlu’nun da bulunduğu milletvekilleri Baykal’a çeşitli doktor önerilerinde bulundular.

HASTALIĞIN ADI ‘’GONARTROZ’’

Baykal’ın rahatsızlığı tıpta “Gonartroz” olarak biliniyor. Dizdeki ağrı ile kendisini hissettiren rahatsızlık, istirahat ile azalıyor ancak, genellikle sızı tarzında olan ağrı, uyku sırasında hastayı uyandıracak kadar şiddetli olabiliyor.

Hastalık, dizdeki eklem kıkırdağında oluşuyor ve kıkırdaktaki incelme sonucu eklem aralığı daralıyor. Eklemlerde ağrı ve tutukluk hastalığın ilk belirtisi olarak ortaya çıkıyor. Kas gevşetici ilaçlar ve diz korsesi kullanmak, tedavide olumlu sonuçlar veriyor. Gonartoz rahatsızlığı olanlara zayıflama rejimleri uygulanıyor. Çömelme, merdiven inip çıkma ve yük taşımaktan kaçınmaları isteniyor ve yumuşak tabanlı düz ayakkabı öneriliyor. 

gazeteportBu haber 579 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,510 µs