En Sıcak Konular

Atina karıştı, eski meclis başkanı tartaklandı

1 Mayıs 2010 18:02 tsi
Yunanistan'ın başkenti Atina'da kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, hükümet, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği'nin (AB) yarın açıklaması beklenen ağır ekonomik tedbirlerine gösterilen tepkilerin gölgesinde kutlandı. İktidar karşıtı ve anarşist

Başkent Atina'da Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ile Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) birlikte 1 Mayıs'ı kutladı. Bu gösteriye binlerce kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda hükümetin yarın açıklanması beklenen ekonomik tedbirler protesto edildi. Konuşmacılar, daha önce benzeri görülmeyen tedbirleri insanlık dışı olarak yorumladı. Göstericiler, Yunan parlamentosu önünde yürüyerek yürüyüşünü tamamladı.

Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) ise Yunan Parlamentosu'nun da bulunduğu Sintagma Meyda'nında toplandı. Buradaki gösterilere de on binden fazla kişi katıldı. Göstericiler daha sonra Amerikan Büyükelçiliğine yürüdü. Her iki gösteri ve yürüyüş sırasında pankartlar taşındı. Hükümet, IMF ve AB sloganlarla protesto edildi.

POLİSLE ANARŞİST GRUPLAR ARASINDA GERGİNLİK

Yunan meclisi önünde polisle anarşist grupların oluşturduğu gençler arasında zaman zaman şiddete varan çatışmalar yaşandı. Göstericiler ellerinde sopa ve taşlarla polise saldırdı. Polise Molotof kokteylleri de atan göstericiler, polislerin yaralanmasına neden oldu. Polisler Molotof kokteyllerinin neden olduğu ateş topu içerisinde kaldı. Bir polis pantolonunun ateş alması sonucu bir süre koştuktan sonra yere yığıldı. Arkadaşlarının da yardımıyla ateş söndürülebildi.

CANLI YAYIN ARACI KUNDAKLANDI

Diğer yandan Yunan devlet televizyonu ERT'nin canlı yayın aracı ateşe verildi. Araç kullanılmaz hale gelirken, çalışanlardan zarar gören olmadı. Yine bir başka noktada anarşist grupları görüntüleyen bir kameraman feci şekilde dövülerek hastanelik edildi.

Bu arada polisle çatışan gruplar, Atina merkezindeki mağazalara da zarar verdi. Dükkanların vitrinleri kırıldı, bankaların ATM'leri de zarar gördü. Arabalara da zarar verildi.

Atina'da ara sokaklarda yer yer polisle anarşist gruplar arasındaki gerginlikler devam ediyor. Polis göz yaşartıcı gazla gençlere karşılık verirken, anarşist gruplar ise çöp konteynırlarını ateşe verdi. Polise taş atmayı ise sürdürüyorlar. Akşam saatlerinde polisle anarşist gruplar arasındaki gerginliklerin artma olasılığı bulunuyor.

PASOK MİLLETVEKİLİ VE ESKİ MECLİS BAŞKANI TARTAKLANDI

Bu arada Atina merkezinde PASOK milletvekili ve eski parlamento başkanı Apostolos Kaklamanis, kızgın göstericilerin arasında kaldı. Hükümetin 13. ve 14. maaşın kesilmesi, emekli maaşlarında kesinti, emeklilik yaşının yükseltilmesi ve vergi artışlarını protesto eden gruplar, öfkelerini PASOK kurmayından çıkartmak istedi. Kaklamanis'e su şişeleri ve değişik maddeler fırlatan grup, milletvekili tartakladı. Koşarak alandan uzaklaşmaya çalışan Kaklamanis, daha sonra bir ambulansa sığınarak öfkeli kalabalığın elinden kurtuldu.

Selanik'te de olaylar çıktığı bildirildi. Göstericiler, mağazaların camlarını kırdı, banka ATM'leri ile arabalara zarar verdi.

CihanBu haber 511 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,444 µs