En Sıcak Konular

Türk-İş Başkanı'na saldırdılar

1 Mayıs 2010 13:47 tsi
Türk-İş Başkanı'na saldırdılar Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'ya konuşmak için kürsüye çıktığı sırada saldırı girişiminde bulunuldu. Kumlu, çıkan arbede nedeniyle Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) götürüldü.

Kumlu, konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktığında, kalabalığın arasındaki TEKEL, İSKİ ve itfaiye işçilerinden oluşan bir grup protesto gösterisinde bulundu.

İşçiler, uzun süre ıslık çalarak Kumlu'nun konuşmasına başlamasına izin vermedi. “Kumlu istifa” diye sloganlar atılırken, Mustafa Kumlu, “Niye geldiniz buraya?” diye tepki göstererek konuşmasına başlamaya çalıştı.

Bu arada işçiler, bayrak ve flamaların sopaları ile su şişelerini kürsüye fırlattı. Alanda toplananları selamlayarak, konuşmaya çalışan Kumlu, ara vermek zorunda kaldı.

Bu sırada müzikle gerginlik yatıştırılmaya çalışıldı, ancak bir süre sonra işçiler bariyerleri aşarak kürsüye saldırdı. Bu arada, kürsüde bulunan konfederasyon genel başkanları ile diğer sendikacılar ve milletvekilleri kürsüden inerek, uzaklaştı.

Arbedenin yaşandığı sırada, bazı kişilerin kürsüden aşağıya atladığı ve bazı kişilerin de yaralandığı görüldü.

Gerginliğin sürmesi üzerine Kumlu, beraberindekiler tarafından AKM binasına götürüldü.Türk-İş Başkanı, bir süre sonra tepkili grubun binanın içine girebileceği düşüncesiyle AKM'nin arka kapısından hızla çıkarıldı.

Atılan taşlar nedeniyle AKM'nin bazı camlarının kırıldığı görüldü.         

Mustafa Kumlu buradan da Türk-iş İstanbul 1. Bölge Temsilciliğine götürüldü.

45 DAKİKA SÜRDÜ

Taksim'deki 1 Mayıs kutlamalarında Türk-İş  Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun konuşması sırasında kürsüde yaşanan engelleme,  yaklaşık 45 dakika sonra sona erdi.

Yapılan görüşmeler sonucu engellemenin kaldırılması üzerine KESK Genel  Başkanı Sami Evren platformdan konuşma yapmaya başladı.

SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI'NIN KOLU KIRILDI

Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, yol kenarındaki AKM'nin bahçesinde bulunan çiçekliğin üzerine düştü. Kolundan yaralandığı belirtilen Kaçar, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

'KINIYORUM'

Kumlu, yaşanan protestoyu “çok üzüntü verici bir durum” olarak niteledi.

Emekçilerin birlik ve dayanışmasının 100-150 kişilik bir grup tarafından sabote edildiğini belirten Kumlu, “Bu güzel şölene, bu büyük organizasyona gölge düştü” diye konuştu.

Emekçilerin 32 yıl sonra Taksim'de birlik ve beraberlik içinde bayram kutlamasına izin verilmediğini ifade eden Kumlu, “Benim protesto edilmem hiç önemli değil, ama emek hareketinin birlik ve beraberliğine yönelik bu bozgunculuğu Türkiye emek hareketi adına kınıyorum. Onların emek hareketine bir katkısı olamaz, emek hareketine katkı sağlayamayacaklara da emekçi denilmez” dedi.

HürriyetBu haber 868 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,692 µs