En Sıcak Konular

ABD Senatosu'nda Yeşilçam trajedisi!

0 0 0000 00:00 tsi
ABD Senatosu'nda Yeşilçam trajedisi! Amerika'da siyah hakları savunucusu ünlü vaiz Al Sharpton'ın dedelerinin, siyahlara karşı ayrımcı görüşleriyle tanınan South Carolina eski Senatörü Strom Thurmond'un dedelerinin kölesi olduğu ortaya çıktı.

New York Daily News gazetesinin Al Sharpton'a Ancestry.com aracılığıyla aile tarihçesini araştırma teklifiyle başlayan soy bilim araştırması herkesi şaşırtan bir sonuç ortaya çıkardı. Dedelerinin, 20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca senatörlük yapan ve uzun yıllar siyahlara karşı ayrımcılığı savunan Thurmond'un dedesinin köleleri olduğunu öğrenen Al Sharpton'ın ilk tepkisi, "Hiçbir şey ama hiçbir şey benim böyle bir sonuca hazırlıklı olmamı sağlayamazdı." oldu.

Soybilimcilerin araştırma bulgularına göre, Al Sharpton'ın dedesinin dedesi Coleman Sharpton, eşi ve çocukları olduğuna inanılan 1 kadın ve iki çocuk köleyle beraber Julia Thurmond'a hediye olarak verilerek Florida'ya yollandılar. Julia Thurmond'un dedesi, Strom Thurmond'un dedesinin babasıydı. 1861 yılında yapılan kölelik sözleşmesiyle, Coleman Sharpton, Edgefield County'den(Güney Carolina), iç savaşın bitip köleliğin kaldırılacağı 1865 yılına kadar bulunacağı Florida Liberty County'e yollandı.

Daily News Gazetesine soybilim araştırması sonucunu değerlendirirken, "Kölelikten sadece 3 kuşak ötedeyiz." diye konuşan Al Sharpton, "Strom Thurmond'un ailesi benim ailemin sahibiymiş. Bu çok ürpertici. Belki de ben Coleman'ın intikamıyım." şeklinde duygularını ifade etti.

Araştırma sonuçlarıyla ilgili Senatör Thurmond'un oğlu Paul Thurmond yorum yapmaktan kaçınırken, yeğeni Barry Bishop araştırmayı, "zırva" olarak niteledi.

1948 yılında ABD Başkanlığına da aday olan Thurmond, 1954 yılında seçildiği senatörlük görevine o güne kadar en uzun senatörlük yapan kişi unvanıyla 2003 yılına kadar devam etti. 2003 yazında ölen Senatör Thurmond, odağında kölelik tartışması bulunan ve federal yönetime karşı eyalet hakları savunuculuğu yapan politikanın en büyük temsilcilerinden biri oldu. Thurmond öldükten sonra, 1920 yılında evdeki siyah hizmetçiye tecavüz etmesi sonucu bu hizmetçiden bir kızının dünyaya geldiği ve bunu onlarca yıl kamuoyundan saklamayı başardığı ortaya çıkmıştı.

NoktaBu haber 80 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,041 µs