En Sıcak Konular

Darbecinin üniversitede işi ne?

0 0 0000 00:00 tsi
Darbecinin üniversitede işi ne? Kenan Evren yine Muğla Üniversitesi'ne geldi; özel törenle kitaplarını bağışladı. Akademisyenler açıklama yaptı: "Üniversite darbenin aklanmasına alet ediliyor. Üniversitenin kapısı darbecilere kapansın. Kitap yakanları da, kitaplarını da istemiyoruz."

12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren, bugün yaklaşık 450 kitaplık kütüphanesini Muğla Üniversitesi'ne bir törenle bağışladı. Muğla'daki akademisyenler ve eğitim emekçileriyse, bunun darbeyi "aklama ve aklatma operasyonu" olduğunu açıkladı; "Üniversitenin kapısı darbecilere kapansın" dedi.

Muğla Üniversitesi yönetimi Kenan Evren'in katılacağı töreni, dün (22 Şubat) gece saatlerinde İnternet sitesinde "7. Cumhurbaşkanımız Sayın Kenan Evren'in Özel Kütüphanesini Üniversitemize Bağış Töreni" yazısıyla duyurdu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Muğla Şubesi, Eğitim-Sen Muğla Üniversitesi Temsilciliği ve Üniversite Konseyleri Derneği'nden yaklaşık 15 akademisyense, bugün saat 10:00'da, üniversitenin dış kapısında bir basın açıklaması yaparak, Kenan Evren-Muğla Üniversitesi yönetimi ilişkisini eleştirdi; üniversitenin 12 Eylül darbesini "legalleştirmenin" aracı olarak kullanıldığına dikkat çekti; "Kitapları yakanları da, kitaplarını da üniversitede istemiyoruz" dedi.

Cankoçak: Darbenin özendirilmesi bu

bianet'in görüştüğü Muğla Üniversitesi öğretim üyesi ve Eğitim-Sen temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Cankoçak, bunun Kenan Evren'in yönetim tarafından üniversiteye ilk davet edilişi olmadığını anımsatıyor. "Evren daha önce bir açılış için çağırılmıştı. Daha sonra geçen yıl, Genç Bakış televizyon programı için üniversiteye gelmişti. Şimdi de kütüphane bağışı için geliyor."

Cankoçak, bu davetin "ne var bunda" diye geçiştirilemeyeceğini belirtiyor: "Türkiye darbecilerini hâlâ yargılayamayan bir ülke.12 Eylül darbesinin liderini üniversitede ağırlamak, darbenin aklanmasına üniversiteyi alet etmektir. Darbenin özendirilmesi demek bu. Üstelik Kenan Evren'in başka bir üniversiteye gidebildiğini de sanmıyorum."

Cankoçak, sivil toplum örgütleriyle ve sendikalarla, bu duruma karşı ortak bir eylem düzenlemek istediklerini de aktardı.


BİABu haber 111 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,064 µs