En Sıcak Konular

Hürriyet Observer el ele: “İpler ordunun elinde…”

0 0 0000 00:00 tsi
Hürriyet Observer el ele: “İpler ordunun elinde…” Büyükanıt ile Gül’ün Kuzey Irak ile ilgili açıklamaları Kuzey Irak basınına garip bir şekilde yansıdı… Kuzey Irak basını Türkiye’den üçüncü dünya ülkesi gibi bahsetti. Bunda elbette Hürriyet gazetesinin payı büyük.

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt ve Abdullah Gül’ün “karşılıklı” söylenmiş gibi yansıtılan sözleri Kuzey Irak basınına da yansıdı. Kuzey Irak'ta yayınlanan Observer gazetesi, "Türkiye'nin dış politikasını ordu ele geçirmiş durumda" iddiasını ileri sürdü. Türk ordusunun ve hükümetinin Irak ve Irak'taki Kürtler nedeniyle çatıştığını belirten gazete, "Türkiye'nin güçlü Genelkurmay Başkanlığı, Kürt yetkilileri Irak'taki PKK militanlarını desteklemekle suçladı. Ve Ankara'nın adım atması gerektiğini söyledi" diye yazdı. Ancak gazete bu çıkışa Dışişleri Bakanı Gül'ün, "askerlerin kendi görevlerine konsantre olurken, siyasi konularla ilgilenmeyi siyasilere bırakmalılar" sözüyle yanıt verdiğini belirtti.

Büyükanıt ve Gül çatışmadı

Peki, gerçekten durum Kuzey Irak basınına yansıdığı gibi mi? Bu sorunun yanıtı tartışmaların başlangıcında yatıyor. Hürriyet gazetesinin geçtiğimiz günlerde manşetten verdiği haberde. Hürriyet gazetesi Başbakan Erdoğan’ın “Kuzey Iraklı Kürtlerle görüşürüz, huzur gelecekse neden görüşmeyelim” sözlerini manşete taşımıştı. Ancak daha sonra Başbakan’ın da yanında bulunanlarca Hürriyet gazetesinin bu haberi çarpıttığı ileri sürülmüştü.

Daha sonra Başbakan’ın söylediğini iddia ettiği bu sözleri Washington’da temaslarda bulunan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’a sorulmuş, Büyükanıt bunun siyasi bir karar olduğunun altını güçlü bir şekilde çizip, ben görüşmem, siyasiler görüşür” dese de basına “hükümetle aralarında kriz çıktı” şeklinde yansıtılmıştı. Dışişleri Bakanı Gül de bunun üzerine “askerlerin konuşacağı yerler, siyasilerin konuşacağı yerler var. Askerlerin konuşması silahla olur. Onlar konuşuncaya kadar siyasiler ellerinden geleni yapar” demişti.

iyibilgi.comBu haber 244 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler

  3,764 µs