En Sıcak Konular

Sünni hilali: Gül S. Arabistan'a gidiyor!

0 0 0000 00:00 tsi
Sünni hilali: Gül S. Arabistan'a gidiyor! ABD'nin Irak'taki başarısızlığı İran'ın bölgedeki nüfuzunun artmasına sebep oldu. Washington yönetimi İran'ın etkisini kırmak için bölgede Sünni bir birlikteliği destekliyor. Gül ise bu sırada S. Arabistan'a gidiyor... Üstelik Putin'den sonra...

Amerika'nın Irak işgali bölgedeki dengeleri alt üst etti. Zira, Amerika Irak'ı işgal etmekle "düşmanı" İran'a altından tepside bir Irak teslim etmiş oldu. Lübnan'daki Hizbullah'ın geçtiğimiz aylarda yapılan İsrail saldırısı ile daha da güçlendiğini düşünüldüğünde bölgedeki İran etkisi Akdeniz'e kadar inmiş oldu.

Bu daramdan rahatsızlığını gizlemeyen ABD yönetimi bölge ülkelerini Sünni birliktelik içinde hareket etmeleri konusunda destekliyor. İran'a karşı oluşumlara verdiği desteği ilk kez Arap ülkelerinin nükleer teknolojiye geçişine sıcak bakmasıyla ortaya koyan Washington, siyasi bir birlikteliği ise hararetle savunuyor. Kulislerde dolaşan kimi söylentilere göre ise Türkiye bu birlikteliğin lideri olarak görülüyor.

Türkiye-İran karşı karşıya gelir mi?

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül sürpriz bir kararla S. Arabistan'a gitme kararı aldı. Gül'ün Suudi Arabistan ziyaretinin gündemi, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in Sünni ülkeleri bir araya getirme teklifi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Gül, Kral Abdullah'a Türkiye'nin Ortadoğu'daki gelişmeler ve bölge sorunlarının çözümüne yönelik görüşlerini aktaracak. Gül'ün, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal ile görüşmesi de planlanıyor. 

Gül'ün ziyareti tam da Erdoğan ve Olmert'in ziyaretinin üstüne geliyor. Putin'in hafta içinde S. Arabistan'da olduğunu da vurgulamalı. Peki, Erdoğan-Olmert görüşmesi ile Gül'ün Arabistan ziyareti arasında nasıl bir bağ olabilir? Uzmanlara göre Türkiye'den İran'a karşı oluşacak Sünni hilalin liderliğini yapması bekleniyor. Ancak bu durum riskli. Zira her ne kadar İsrailliler Erdoğan'ı "İslam dünyasının Ahmedinecad'a alternatif lideri" şeklinde tanımlasalar da, bu İran ile Türkiye arasında gerilimi arttıracak cinsten bir bölünme anlamına geliyor. Sünni hilali gibi bir birlikteliğe gidildiğinde Türkiye'den Kuzey Iraklı Kürtler'i koruması bekleniyor.

iyibilgi.comBu haber 120 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,688 µs