En Sıcak Konular

Nüfus sayımında "Belçika'dan transfer"

0 0 0000 00:00 tsi
Konya'nın Yunak ilçesine bağlı Piribeyli beldesinin Belediye Başkanı Mevlüt Çalınaltı'nın, nüfusu fazla gösterip belde gelirini artırmak için geleneksel tezgahları bakın nasıl aşmış...

      Alınan bilgiye göre, nüfusu yaklaşık 3 bin olan Piribeyli beldesi, 1980'li yıllarda yurt dışına, özellikle de Belçika'ya ciddi oranda göç verdi. Ancak yaz aylarında yurt dışında çalışan Piribeylilerin tatil için gelmesiyle beldenin nüfusunun 10 bine yaklaştığı belirtildi.
      Belçika'da yaşayan isminin açıklanmasını istemeyen Piribeylili bir iş adamı, yaklaşık 2 haftadır Belçika'da bulunan Belediye Başkanı Çalınaltı'nın gelirlerinin artacağı gerekçesiyle belde nüfusunu fazla göstermek için Belçika'dan gurbetçi götürdüğünü ileri sürdü.
      Başkanın yol masraflarını karşıladığı yüzlerce gurbetçiyi Piribeyli'ye gönderdiğini iddia eden iş adamı, şöyle dedi:
      ''Hatta uçak kiralayıp buradan sadece sayım için gurbetçi götürecekti. Ama bazı sorunlar oldu, sayım önce başlayınca uçak iptal edildi. Belçika'da Piribeyli'den kaçak gelen çok sayıda kişi var. Amaç bunları geri götürüp, nüfusa kaydettirmek.'' İş adamı, bu yöndeki çalışmalarda harcanan paranın devletin cebinden çıktığını belirterek, bunların önlenmesini istedi.
      Yunak Nüfus İlçe Müdürlüğü yetkilileri de sayım için Belçika'dan Piribeyli'ye birçok kişinin geldiğini ileri sürdü. Son dönemlerde gurbetçi yoğunluğu yaşandığı öğrenilen beldede sayımın cumartesi günü bittiğini ifade eden yetkililer, gurbetçilerin zamanla toplam sayıdan düşeceğini ve beldenin gerçek nüfusunun ortaya çıkacağını söyledi.
     
     İHBAR TÜİK'E DE GELDİ
      Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürü Nurettin Kaya ise belediye başkanının gurbetçi getirteceği yolunda ihbarın kendilerine de geldiğini belirterek, ''Fakat bu çaba, gurbetçilerin memleket hasretini gidermelerine yardımcı olmadan başka bir işe yaramaz'' dedi.
      Bazı belediye başkanlarının yurt dışından ya da kent merkezinden sayım için adeta transfer yaptığını vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:
      ''Önceden bunlar tespit edilemiyordu. Ama bu kez şehir merkezinden kırsal alana ya da yurt dışından gelip beldede sayılanlar tespit edilebilecek. Ne olur? Gurbetçi memleketine gelip hasret giderip ülkesine geri döner. Belediye başkanına da teşekkür eder. Bizim için biraz zamana yol açar ancak ilerleyen dönemlerde bunlar ortaya çıkar. Çünkü biz, bölgeye bağlı 8 ilden giden gurbetçi sayılarını aldık. Bilgileri elimizde. Belçika, Hollanda ya da Almanya'dan gelen gurbetçi şimdi bir beldede göründüyse birkaç ay sonra sayı tekrar düşecek.'' Adrese dayalı kayıt sisteminin bir kişinin iki kere sayılmasını önlediğini ifade eden Kaya, ''Bazı yerlerde ölüleri bile sayıma dahil etmeye çalışıyorlar. Bunları sistem yakalıyor. Ayrıca bir sayım çalışmalarında tutanaklar imzalattırıyoruz. Yanlış beyanda bulunan kendini mahkemede bulabilir, dikkat etsin'' dedi.
     
     BELEDİYE BAŞKANI ÇALINALTI...
      Piribeyli'nin CHP'li Belediye Başkanı Mevlüt Çalınaltı ise sayım için gurbetçi getirmek amacıyla Belçika'ya gitmediğini savundu.
      Çalınaltı, 2 haftadır Belçika'da olduğunu, ancak buraya iş adamları ile görüşmek için geldiğini iddia etti. Çalınaltı, soru üzerine ''Uçak kiralama söz konusu değil. Ayrıca cumartesi günü geri dönüyorum. Benim amacım beldeye iş adamlarının yatırım yapmasını sağlamak. Ayrıca kaç gurbetçiyi beldeye götürebilirim ki?'' dedi.
      Çalınaltı, beldedeki gurbetçi yoğunluğuyla ilgili olarak da ''Belçika'da 6 binin üzerinde Piribeylili bulunuyor. Bunlar sadece yaz aylarında gelmiyor. Cenaze için bile yüzlerce kişi gelebiliyor'' diye konuştu.

milliyetBu haber 156 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,109 µs