En Sıcak Konular

Nükleer silahta ilk 'günahkâr' İsrail

0 0 0000 00:00 tsi
Nükleer silahta ilk 'günahkâr' İsrail Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, nükleer silahlar konusunda ilk "günahkar" ülkenin İsrail olduğunu söyledi.

Prens Faysal, Alman Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, "Nükleer silahlar konusunda ilk günahkar İsrail'dir. İsrail'in nükleer silahlanması önlenseydi, bölgedeki diğer ülkeler de nükleer programlar geliştirmek için çaba harcamazdı. Bölgedeki tüm ülkeler, aynı sıkı kontroller altında tutulmalı, sadece bu sayede tehlike uzak tutulabilir" dedi.

İran'la bu konuda görüşmeler yapıp yapmadıklarına yönelik bir soru üzerine Faysal, İran'ın, kendisini dışlanmış olarak gördüğünü ve bölgede önemli bir rol oynamak istediğini ifade etti. Faysal, İran'a, kendi stratejilerinin yanı sıra diğer ülkelerin çıkarlarına saygı göstermelerini, ancak bu sayede başarılı olabileceklerini söylediklerini ve İran yönetiminin de gelecekte gerginlik yaratmaktan kaçınacağını kendilerine bildirdiğini söyledi.

Suudi Arabistan'ın, İsrail ile ilişkileri normalleştirmek amacıyla barış planı teklif ettiğinin hatırlatılması üzerine Faysal, "Barış teklifimiz hala geçerlidir ve tüm Arap ülkeleri tarafından da desteklenmektedir. Hala İsrail'in cevabını bekliyoruz. İsrail, güvence istediğini söylüyor. Hiçbir şey bu ülkeye, tüm Arap ülkeleri tarafından imzalanan bir barış anlaşması kadar güvence veremez" diye konuştu.

Irak, Lübnan, İsrail ve Filistin bölgelerindeki çatışmalardan dolayı Orta Doğu'nun bir "barut fıçısı" olarak nitelendirilebileceğini ifade eden Faysal, refahı sağlamak için gerekli olan paraları güvenlik için harcamak zorunda kaldıklarını kaydetti.

Suudi Arabistan'ın bölgede arabuluculuk rolü üstlenmek isteyip istemediğine yönelik bir soru üzerine Faysal, böyle bir çabaları olmadığını belirterek, "Ürdün Kralı Abdullah, insani konular söz konusu olduğunda çok hassas ve duygusal davranan bir insan. Bu nedenle Hamas ve El Fetih yöneticilerini, sorumluluklarının bilincine varmaları için İslam dünyasının kutsal mekanı olan Mekke'ye davet etti" dedi.Bu haber 209 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,617 µs