Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey kutbunda ABD'nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi." /> Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey kutbunda ABD'nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi."/>

En Sıcak Konular

Titan'ın tepesinde ABD'nin yarısı kadar bulut

0 0 0000 00:00 tsi
Titan'ın tepesinde ABD'nin yarısı kadar bulut Cassini uzay aracı, Satürn'ün uydusu Titan'ın kuzey kutbunda ABD'nin yarısı büyüklüğünde dev bir bulutu görüntüledi.

NASA'nın Satürn ve uydularının gizemini çözmek üzere uzaya gönderdiği Cassini'nin görüntülediği dev bulutun, yine Cassini tarafından geçen yıl keşfedilen gölleri dolduran malzemenin sorumlusu olabileceği düşünülüyor.

Kışın gölgesinin kapadığı dev bulut, Titan'ın kıştan bahara girmesiyle görüş sahasına girerken, 60 derece kuzey enleminden aşağıya doğru uzayan 2 bin 400 km çapındaki dev bulut, Titan'ın tüm kuzey kutbunu kapatıyor.

Cassini ekibi geçen yıl, Titan'ın kuzey kutbundaki göllerin kısmen dolu ve bazılarının buharlaşmış gibi göründüğünü ve metandan oluşan bu dev bulutun meydana gelmesine yol açmış olabileceğini keşfetmişti.

Bu son bulgular, metan yağmurunun gölleri oluşturduğunu ve buharlaşmasının bulutları meydana getirdiği görüşünü güçlendiriyor.

Bu metan döngüsünü Dünya'nın hidrolojik döngüsüyle karşılaştıran bilim adamları buna "metanolojik döngü" adını veriyor.Bu haber 240 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,415 µs