En Sıcak Konular

ABD'den ortak operasyon sinyali

0 0 0000 00:00 tsi
ABD'den ortak operasyon sinyali Türkiye'nin Irak'a olası sınırötesi operasyonu ABD'yi endişelendirmeye başladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, ABD'nin bir an önce PKK'ya karşı önlem alması gerektiğini belirtti. Bryza'nın ikinci bir önerisi daha var...

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Bryza, Türkiye'nin Irak'a olası sınır ötesi operasyonu konusunda ''Ne yapılacaksa Ankara, Bağdat ve Washington'ın koordinasyonuyla yapılmalı. Ama bu, operasyona kırmızı ya da yeşil ışık yaktığımız anlamına gelmiyor'' dedi.

Bryza, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün gelecek hafta yapacağı Washington ziyareti öncesinde, Türk gazetecilerin sorularını cevapladı.
 
Matt Bryza, Washington'un, terör örgütü PKK'ya karşı kısa sürede sonuç alacak adım atması gerektiğini, aksi takdirde Türkiye nezdinde güvenilirliğini kaybedeceğini söyledi.
 
Bryza, "Biz, PKK'ya karşı verdiğimiz sözü tutmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bunu sadece Türk liderleri ve ordu değil Türk halkı talep ediyor. PKK'ya karşı bir şey yapmak zorundayız. Teröristlerin sığınaklarını yok etmek zorundayız ve bunu yapacağız. Kısa sürede somut sonuçlar alınmalı. Bunu yapamazsak güvenilirliğimizi koruyamayız" dedi.
 
PKK başta olmak üzere, Türkiye'nin Irak'la ilgili sorunlarını, Bağdat hükümetiyle daha yakın işbirliği ile çözmeye çalışması gerektiğini vurgulayan Bryza, "Eğer Cumhurbaşkanı Sezer, Cumhurbaşkanı Talabani'yi davet etse, bu tabii harika olur" dedi.
 
Bryza, Türk ordusunun, geçmişte zaman zaman PKK'ya karşı operasyon için kuzey Irak'a girdiğini hatırlatarak, "Bu, sadece askeri bir problem değil. Türkiye, dünyanın en yetenekli ordularından birine sahip, ancak 10 yıl boyunca Kuzey Irak'a girilmesine karşın askeri olarak sorun çözümlenemedi" dedi.
 
CNNTurkBu haber 315 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,332 µs