9 DTP'li için fezleke hazırlandı | " /> 9 DTP'li için fezleke hazırlandı | "/>

En Sıcak Konular

9 DTP'li için fezleke hazırlandı

17 Temmuz 2009 13:34 tsi
9 DTP'li için fezleke hazırlandı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 9 DTP'li hakkında fezleke hazırladı ve dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile milletvekilleri Sebahat Tuncel, Osman Özçelik, Ayla Akat Ata, Fatma Kurtulan, İbrahim Binici, Sevahir Bayındır, Selahattin Demirtaş ve Aysel Tuğluk'un “Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık” suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılması için fezleke hazırladı.

Cumhuriyet Başsavcıvekili İbrahim Özyurt tarafından hazırlanan fezlekede, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada, DTP'nin “2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na muhalefet” eylemleri ile ilgili aynı Yasa'nın 69/9. ve 95. maddeleri gereğince siyasi yasaklanmalarına ilişkin parti teşkilat ve yönetimi hakkında Anayasa Mahkemesi'ne açmış olduğu 16 Kasım 2007 tarihli iddianamesini gerekçe ve delil göstermek suretiyle, aynı parti mensubu kişilerin il, ilçe yönetim ve teşkilatları ile belediye başkanlarının Siyasi Partiler Kanunu'nun 117. maddesine muhalefet suçunu işledikleri gerekçesi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu anımsatıldı.

Bu suç duyurusu üzerine yapılan soruşturmada, Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianame ile ilgili henüz karar vermediği kaydedilen fezlekede, “şüphelilerin milletvekili olmaları ve haklarındaki soruşturmanın yürütülme şeklinin farklı olması sebebiyle, milletvekili olan şüphelilerin bu evraktan ayrılarak basın soruşturma sırasına kaydına, diğer şüpheliler hakkındaki evrakın ise başka bir soruşturma evrakı üzerinden yürütülmesine karar verildiği” belirtildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının 16 Kasım 2007 tarihli iddianamesinde yer verilen, DTP milletvekilleri Tuncel, Özçelik, Ata, Türk, Kurtulan, Binici, Bayındır, Demirtaş ve Tuğluk ile ilgili iddiaların ve açıklamaların aktarıldığı fezlekede, “2820 sayılı Kanun'un 78. ile 96. maddeleri arasında tarif edilen yasakların parti yönetim organlarında yer alan kişiler tarafından yapılması halinde 2820 sayılı Kanun'un 117. maddesi gereğince cezalandırılmaları gerektiği; şüphelilerin eylemlerinin her birinin yasada belirtilen yasaklar kapsamında kaldığı” ifade edildi.

“Şüphelilerin milletvekili olmaları sebebiyle haklarında soruşturma ve kovuşturmanın yapılabilmesinin, Anayasa'nın 83/1. maddesinde düzenlendiği” belirtilen fezlekede, söz konusu milletvekillerinin 2820 sayılı Kanun'un 117. maddesine muhalefet suçundan dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiği kaydedildi.

Fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi Partiler Kanunu'nun 117. maddesi, “kanunun dördüncü kısmında yazılı yasak fiilleri işleyenler, fiil daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, altı aydan az olmamak üzere hapis cezası ile cezalandırılırlar” hükmünü içeriyor.

Kanunun “Çeşitli yasaklar” başlıklı dördüncü kısmı ise siyasi partilere ilişkin “Tüzük ve programlar ile parti faaliyetlerine ilişkin sınırlamalar”, “Yan kuruluşlar yasağı”, “Parti içi çalışmaların demokrasi esaslarına uygun olma zorunluluğu”, “Üniforma giydirme ve güvenlik kuvvetlerinin görevlerini üstlendirme yasağı”, “Kapatılan siyasi partiler ve mensuplarının durumu” ile “Kullanılamayacak parti adları ve işaretler” düzenlemeleri içeriyor.

aaBu haber 486 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,712 µs