En Sıcak Konular

İthalatta döviz kullanımına esneklik

17 Temmuz 2009 12:25 tsi
İhracatçılara, dünya fiyatlarından hammadde ithalini sağlayan Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında ithalatta döviz kullanım oranı konusunda esneklik getirilecek.

Dahilde İşleme Rejimi Kararında Değişiklik Yapılması Hakkında Bakanlar Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. DİR kapsamında ithalatta döviz kullanım oranı önceden kararda yer alırken, değişiklik ile bu oranı tebliğ ile belirleme imkanı getirildi. DİR ile ilgili tebliğleri Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) çıkardığı için, dış piyasadaki gelişmelere, hammadde fiyatlarına, ekonominin ve sektörlerin durumuna göre DTM, DİR kapsamında ithalatta döviz kullanım oranını değiştirebilecek veya sektörlere göre ayrı ayrı belirleyebilecek.

DİR kararına göre, izin belgesi kapsamında ithalatta, ihracat taahhüdünün azami yüzde 80'i kadar döviz kullanımına izin veriliyor, ancak, ikincil işlem görmüş tarım ürünleri taahhüdü içeren belgelerde bu oran yüzde 100'e olarak uygulanıyordu.

Değişiklik uyarınca, DTM, sektörlerin durumuna ve uluslararası fiyatlara göre DİR kapsamında ithalatta döviz kullanım oranlarını değiştirebilecek.

Bu uygulamaya ilişkin tebliğin de yakın zamanda çıkarılması bekleniyor.

Aynı şekilde, zorunlu durumlarda, ihracat taahhüdünün kapatılması esnasında döviz kullanım oranına bakılmaması imkanı getirildi. Karara göre, dahilde izin belgesi kapsamındaki döviz kullanım oranının, ihracat taahhüdünün kapatılması esnasında aranmamasına yönelik uygulamaya ilişkin usul ve esaslar tebliğ ile belirlenecek.

Değişiklik ile DİR kapsamında ihracı taahhüt edilen işlem görmüş ürünün dahilde işleme izin sahibi firmalara teslimine de imkan sağlandı. Önceden sadece izin belgesi sahibi firmalara ürün teslimi yapılıyordu. Buna göre, dahilde işleme izin belgesi/dahilde işleme izni kapsamında ihracı taahhüt edilen işlem görmüş ürünün dahilde işleme izin belgesi sahibi firmalara yurt içinde teslimi ile belge/izin kapsamında ihraç edilen eşyaların alıcısı tarafından kabul edilmemesi halinde yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar tebliğ ile belirlenecek.

Döviz kullanım oranının aranmayacağı haller haricinde, belge kapsamında ithal edilen eşyanın tamamı ihraç edilen işlem görmüş ürünün elde edilmesinde kullanılmış olsa dahi döviz kullanım oranının tebliğle belirlenecek oranları geçmesi halinde, bu oranı aşan kısma tekabül eden ithalatla ilgili alınmayan vergi, amme alacaklarının tahsili usulünce tahsil edilecek.

aaBu haber 540 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,005 µs