En Sıcak Konular

Darbe karşıtları yolları aşındıracak

17 Temmuz 2009 11:20 tsi
Darbecilerin yargılanması talebi, son yıllarda sık sık gündeme geliyor. Konuyu en son gündeme getiren CHP, yaptığı çıkışın arkasında durmadı. Konuya sahip çıkan sivil kuruluşlar, cumartesi günü sokağa çıkıyor.

'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu' tarafından düzenlenen ve Taksim Tünel'de gerçekleştirilecek 'Özgürlük İstiyoruz/Darbeciler Yargılansın' yürüyüşünde bu talep yüksek sesle dile getirilecek.

"Ergenekon davasının sonuna kadar gidilmesini, Ergenekon çetesinin yargılanmasını ve dağıtılmasını istiyoruz." sloganıyla Beyoğlu Tünel'de gerçekleştirilecek eyleme 'Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu' çatısı altında pek çok örgüt katılıyor.


Mazlum Der, Yüzleşme Derneği, Genç Siviller, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, SDP, DTP, LDT, Birbirimize Sahip Çıkıyoruz Platformu'nun da yer aldığı yürüyüşe sanatçılar ve aydınlar da destek veriyor. Tüm darbe girişimlerinin açığa çıkarılması ve darbecilerin yargılanması talebiyle gerçekleştirilen yürüyüşte, "Başörtüsü taktığımız için okul kapısında coplanmak, Kürt olduğumuz için Fırat'ın doğusunda vurulmak, asit kuyularında yok edilmek, sadece Ermeni bir gazeteci olduğumuz için gün ortasında, herkesin gözü önünde, sokak ortasında kurşunlanmak, sendikacı olduğumuz, sendikal hakları savunduğumuz için kaçırılmak, kaybedilmek istemiyoruz." talepleri dile getirilecek.

Turgay Oğur Genç Siviller: Ergenekon'da ilk iddianame tetikçileri, bomba atanları, insanları asit kuyularına atanları yargılıyordu. 20 Temmuz'da başlayan yargılama, beyin takımı ve generalleri kapsıyor. İlk defa darbenin gerçek omurgası ve paşalar yargılanacak. Bu tarihi güne tanıklık etmek ve destek vermek için bu yürüyüşü yapacağız.

Bugüne kadar 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül'e karşı direnç olmadı. Açıkça tepki göstermeliyiz ki, darbe yapmak kimsenin aklından geçmesin.

Zeynep Tanbay Sanatçı: Türkiye'de maalesef demokrasi kelimesi altına sığınarak demokratik bir memlekette yaşıyormuş gibi yapıyoruz. Ama bunun olmadığı ciddi bir şekilde ortaya çıktı. Bu memleketi TSK yönetiyor, bütün hükümetlerin arkasında TSK'nın baskısı ve ağırlığı var.

Bu sistemin artık değişmesi gerekiyor. Bu daha fazla gidemeyecek. İnsanlar uyanmaya başladı. Yaptıkları hatalar karşısında adalet önünde herkesin eşit olması ve askerlerin rütbeleri ne olursa olsun yargılanmaları gerekiyor.

Şenol Karakaş DSİP Genel Başkan Yardımcısı: Olağanüstü bir dönem yaşıyoruz. Son zamanlarda açığa çıkan andıç ve Ergenekon savcılarının görev alanının değiştirilmesi yönündeki gelişmeler önemli gelişmeler. Ergenekon, toplumdaki bütün önemli konularda rol oynuyor.

Derin devlet örgütlenmesinin çözülmesi anlamında yapacağımız iş çok anlamlı. Özgürlük mücadelesinin kazanılması için herkesi etkinliğimize çağırıyoruz.

zamanBu haber 505 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,776 µs