ikinci perde başlıyor | " /> ikinci perde başlıyor | "/>

En Sıcak Konular

Ve ikinci perde başlıyor

17 Temmuz 2009 11:05 tsi
Ve ikinci perde başlıyor Ergenekon soruşturmasında 2. iddianameyle ilgili dava Pazartesi başlıyor. Aralarında emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un bulunduğu 56 sanık, Silivri'deki yeni duruşma salonunda hakim karşısına çıkacak.

'Ergenekon'' soruşturması kapsamında açılan birinci davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel, Ercan Şafak, Fikret Seçen, Nihat Taşkın ve Mehmet Murat Yönder tarafından hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etmesi üzerine, 56 sanık hakkındaki dava 25 Mart'ta açıldı.

''Ergenekon'' soruşturmasının ikinci davasının ilk duruşma gününü Pazartesi günü olarak belirleyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 20 Ekim 2008 tarihinde görmeye başladığı birinci davada ise 81 sanığın savunmasını aldı. Mahkeme, ikinci davaya hazırlanmak ve yaz tatili nedeniyle 12 Haziran'da duruşmaya ara verdi.

Bu süre içerisinde Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında ''Ergenekon'' davaları için yapılan duruşma salonu tamamlanarak ikinci davaya yetiştirildi.

Başkan ve 3 üyeden oluşan mahkeme heyeti ile 2 cumhuriyet savcısının hazır bulunacağı 20 Temmuz pazartesi günü gerçekleşecek olan duruşmayla 19'u tutuklu 36'sı tutuksuz biri hakkında da yakalama kararı bulunan toplam 56 sanığın yargılanmasına başlanacak.

Eski İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan ve eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, gazeteci Tuncay Özkan, emekli albaylar Arif Doğan ve Hasan Atilla Uğur'un da aralarında bulunduğu bazı tutuklu sanıklar ise yaklaşık 1 yıl sonra hakim karşısına çıkacak.

Soruşturma kapsamında bir süre arandıktan sonra yakalanan Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz 6 ay, Cumhuriyet Gazatesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ise 4.5 ay sonra savunmalarını yapmak için mahkeme heyetinin huzurunda bulunacak.

Duruşmada sırasıyla mahkemenin iddianamenin kabul kararını okumasının ardından, sanıkların kimlik tespitine geçilmesi bekleniyor. Ardından da cumhuriyet savcıları, iddianameyi okumaya başlayacak.

Ancak, mahkeme birinci ve ikinci ''Ergenekon'' davalarının birleştirilip birleştirilmeyeceği yönünde kararını da ilk duruşmada açıklayabilir.

İDDİANAMEDEN
Sanıklar hakkında hazırlanan 1909 sayfalık iddianame 5 bölümden oluşuyor.

İddianamenin birinci bölümde, ''Ergenekon'' soruşturmasının ilk aşamasıyla birinci iddianamenin özeti yapılırken, ikinci bölümde soruşturmanın sonraki aşamaları ve ''Ergenekon'' olarak nitelendirilen örgüt anlatılıyor.

İddianamenin üçüncü bölümde örgütün işlediği suçlar genel olarak ve topluca ele alınırken, dördüncü bölümde örgütün diğer faaliyetleri, başka örgütlerle, sivil toplum ve medya kuruluşlarıyla ilişkileri, beşinci bölümde ise sanıkların bireysel eylemleri ve bu eylemlerin oluşturduğu suçlar ile maddeleri, hukuki durumları ele alınıyor.

İddianamede, tutuklandıktan 2.5 ay sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye olan emekli orgeneral Mehmet Şener Eruygur ile yine tutuklandıktan 7 ay sonra tahliye edilen emekli orgeneral Hurşit Tolon'un, ''silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''yargıç üzerinde nüfuz kullanmak'', ''devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmek, amacı dışında kullanmak, hile ile almak, çalmak'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek'', ''tasarlayarak kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmek'', ''patlayıcı madde bulundurmak'', ''kişilerin hayatı, sağlığı veya mal varlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etmek veya patlayıcı madde kullanmak'', ''mala zarar vermek'' ve ''yasaklanan bilgileri temin etmek'' suçlarını işledikleri ileri sürülüyor.

''Örgütün üst düzey yöneticisi olmak''la suçlandıkları için Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanması eylemlerinden de sorumlu tutulan sanıklardan Eruygur'un 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 142 ile 246 yıl arasında hapsi, Tolon'un da 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 129 ile 219 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

11 SANIK İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTEMİ
İddianamede, tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve emekli Albay Hasan Atilla Uğur, ''silahlı terör örgütü yönetmek'', ''hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek'', ''pek az sayıda mermi bulundurmak veya taşımak'', ''bir adet ateşli silah ve mutat sayıda mermi bulundurmak'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etmek'', ''Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''resmi belgede sahtecilik'' suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 39 ile 66 yıl arasında hapisleri talep ediliyor.

İddianamede, tutuklu sanıklardan Mustafa Ali Balbay, Ahmet Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, İbrahim Özcan, Kemal Aydın, Neriman Aydın ile tutuksuz sanık ATO Başkanı Sinan Aygün'ün de benzer suçlardan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıldan 80 yıla kadar hapsi isteniyor.

Hakkında yakalama kararı bulunan eski milletvekili Turhan Çömez'in ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçlarından 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 ila 15 yıl arasında hapsi istenen iddianamede, tutuklu sanık Birol Başaran'ın da benzer suçlardan 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30 ila 45 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülüyor.

İddianamede, tutuklu sanıklardan Adil Serdar Saçan, Gürbüz Çapan, Arif Doğan, Emcet Olcaytu, Muzaffer Öztürk, Osman Gürbüz, Hamza Demir, Süleyman Solmaz, Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Keskin ile tutuksuz sanıklardan Ertaç Giray, İlker Güven, Yüksel Dilsiz, Tunç Akkoç, Noyan Çalıkuşu, Muhammed Murat Avar, Siyami Yalçın, Ferda Paksüt, Ufuk Mehmet Büyükçelebi, Mahir Akkar, Levent Temiz, Barbaros Hayrettin Altıntaş, Erol Mütercimler, Emin Şirin, Hakan Şanlı, Halis Yavuz Işıklar, Tanju Güvendiren, Adnan Türkkan, Mesut Özcan, Hüseyin Nazlıkul, Adnan Bulut, Merdan Yanardağ, Murat Ağırel, Selim Utku Gümrükçü, Evrim Baykara, Fatma Sibel Yüksek, Eren Mumcu, Önder Koç, Hasan Hüseyin Uçar, Yaşar Tozkoparan, Doğukan Yorulmaz, Hatice Bahtiyar ve Ercüment Ovalı'nın 7.5 ile 50 yıl arasında hapisleri talep ediliyor.

A.A.Bu haber 534 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,839 µs